Zvolen chce zlepšiť správu a využitie elektronických údajov


Dátum: 22.11.2022

Obrázok k aktualite Zvolen chce zlepšiť správu a využitie elektronických údajov

Zlepšiť správu elektronických údajov mesta a ich využitie má nový projekt zvolenskej radnice s názvom Manažment údajov Mesta Zvolen. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Martin Svatuška, samospráve sa podarilo získať na účely uskutočnenia tohto projektu viac ako 200-tisíc eur z eurofondov v rámci operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Ukončený by mal byť najneskôr v novembri budúceho roku. Mesto aktuálne hľadá dodávateľa týchto služieb informačných technológií.

„Zamestnanci mesta napríklad denne využívajú rôzne databázy či registre pri poskytovaní služieb občanom, pri komunikácii s jednotlivcami alebo firmami. Pritom dnes súčasne existujú štátne a mestské registre, v ktorých sa údaje nemusia úplne zhodovať. Zapojením sa do spomínaného projektu sa mesto napojí práve na viaceré štátne registre. Odstráni sa tým napríklad duplicita údajov. Dôjde tiež k "vyčisteniu" jednotlivých databáz od chybných zápisov, ktoré vznikli v minulosti administratívnymi chybami či chybami pri vpisovaní údajov do registrov,“ objasňuje význam projektu hovorca.

Podstatnou súčasťou projektu je aj zverejňovanie otvorených údajov. „Sú to tie, ktoré môžu byť stiahnuté a následne ďalej používané v rámci rôznych aplikácií, ako napríklad niektoré štatistické údaje. Hoci mesto už dnes zverejňuje množstvo takýchto údajov, momentálne nie sú dostupné vo vhodnom formáte na ich rozsiahlejšie využívanie,“ dodal ďalej Svatuška s tým, že po uskutočnení projektu sa tento stav zmení.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu