ŽSR uviedli do prevádzky nový diagnostický vlak, identifikuje chyby koľajníc


Dátum: 22.08.2023

Obrázok k aktualite ŽSR uviedli do prevádzky nový diagnostický vlak, identifikuje chyby koľajníc
Železnice slovenskej republiky (ŽSR) za účasti ministra dopravy Pavla Lančariča a štátneho tajomníka Jaroslava Kmeťa uviedli do prevádzky nový diagnostický vlak DV NDT. Bude kontrolovať kvalitu materiálu a umožní ŽSR výšiť frekvenciu meraní. V utorok o tom informovala hovorkyňa ŽSR Ria Feik Achbergerová.

Vlak identifikuje povrchové aj vnútorné chyby koľajníc, ktoré vznikli prevádzkou. Táto technológia bola predtým prenajímaná od maďarských železníc, čo predstavovalo finančnú záťaž pre ŽSR. "Práve dnes sme svedkami odovzdania významného nástroja pre Železnice Slovenskej republiky, ktorý bude vykonávať defektoskopiu koľajníc vlastným diagnostickým prostriedkom a vlastnými zamestnancami. Nielenže sa zvýši bezpečnosť prevádzky na železniciach, vďaka tomuto vozidlu sa nám podarí v skorších štádiách zistiť a odstrániť škody na infraštruktúre, a tak znížiť náklady na údržbu tratí," uviedol Lančarič.

Nové diagnostické vozidlá ŽSR | Railpage.net

ŽSR tiež získa ďalšie dáta, ktoré môžu porovnávať v čase a zdigitalizovať stav železničnej infraštruktúry pre potreby ďalšieho rozvoja železníc. Projekt bol financovaný úverom od Slovenského investičného holdingu z operačného programu Integrovaná infraštruktúra v hodnote 14,4 milióna eur. "Ako významné benefity tohto projektu vnímam hlavne zvýšenie bezpečnosti železničnej prevádzky, zvýšenie úrovne diagnostiky a zníženie nákladov na vykonávanie defektoskopie koľajníc," povedal námestník generálneho riaditeľa ŽSR pre rozvoj a informatiku Jozef Veselka.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu