Zrekonštruovaný modranský kaštieľ otvoril svoje brány


Dátum: 08.10.2022

Obrázok k aktualite Zrekonštruovaný modranský kaštieľ otvoril svoje brányBratislavský samosprávny kraj dokončil komplexnú rekonštrukciu národnej kultúrnej pamiatky – kaštieľa v Modre. Vynovené vonkajšie i vnútorné priestory si mohli návštevníci pozrieť dnes v rámci Dňa otvorených dverí.

mod1

V modranskom kaštieli vytvoríme unikátne kultúrno-kreatívne centrum pre vinárov, vinohradníkov, umelcov, žiakov, keramikárov, neziskové organizácie, ale i širokú laickú a odbornú verejnosť. Zázemie tu nájdu malé javiskové formy, rôzne výstavy a podujatia, ale bude tu aj vináreň s vlastnou pivnicou a vinotékou. Donedávna schrátraný kaštieľ sme obnovili do podoby, ktorú si táto unikátna historická pamiatka zaslúži. Obnovili sme strechu, okná a historickú fasádu. Komplexnou obnovou prešli aj vnútorné priestory, ktoré budú slúžiť na kultúrne i vzdelávacie aktivity. Sú bezbariérové s moderným vybavením a každá miestnosť bude mať iné zameranie, čím podporíme aj tradičné remeslá, lokálne produkty i gastronómiu. Vlajkovou loďou celého projektu je vytvorenie digitálno-dokumentačného centra so študovňou. Vďaka digitalizácii zachováme kultúrne bohatstvo Malokarpatska a prihraničného rakúskeho regiónu Weinviertel. Snahou BSK je tak harmonicky prepojiť inovácie s tradíciami. Rovnako pripravujeme aj kompletnú revitalizáciu záhrady. Tá by mala byť hotová do konca roka,“ uviedol predseda BSK Juraj Droba.
 

V piatok 7. októbra zrekonštruovaný modranský kaštieľ slávnostne otvorí predseda BSK Juraj Droba spolu s riaditeľkou Malokarpatského osvetového strediska a rakúskymi partnermi. Spoločne prestrihnú na nádvorí kaštieľa pásku a uvedú túto krásnu budovu do života. Zároveň sa v kaštieli uskutoční odborná konferencia s názvom „CULTURE HERITAGE“, ktorá sa dotkne tém ako digitalizácia, vinárstvo, vinohradníctvo, umenie a tradície.
mod2

Rekonštrukcia kaštieľa je projektom HERITAGE SK-AT, ktorý je spolufinancovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Slovenská republika – Rakúsko. Celkové náklady dosiahli 2 720 000 eur. Náklady na rekonštrukciu kaštieľa a záhrady boli 2 400 000 eur a interiérové vybavenie 320 000 eur. Z operačného programu Interreg SK/AT v rámci projektu Heritage získal BSK externé zdroje na rekonštrukciu kaštieľa a záhrady vo výške dva milióny eur.
 


Skočiť na hlavné menu