Zo Štrby by mali viesť cyklotrasy do Važca i Lučivnej


Dátum: 08.10.2023

Obrázok k aktualite Zo Štrby by mali viesť cyklotrasy do Važca i Lučivnej
Podtatranskú obec Štrba majú v budúcnosti spojiť cyklochodníky s Važcom i Lučivnou. Stane sa tak súčasťou Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier. Samospráva sa ako partner zapojí do štvrtej etapy projektu jej výstavby. Náklady za obec sú odhadované na viac ako 1,3 milióna eur. V prípade schválenia žiadosti bude spolufinancovanie Štrby osempercentné, teda vo výške takmer 107-tisíc eur. Obec Štrba podľa dôvodovej správy k zasadnutiu obecného zastupiteľstva pripravuje výstavbu cyklotrás už viac rokov.

„V rámci tohto projektu sa počíta s výstavbou cyklochodníka s asfaltovým povrchom na úseku Štrba – Važec s dĺžkou 2,1 kilometra a Štrba – Lučivná v prvej etape s dĺžkou 0,8 kilometra,“ informovala samospráva. Výstavba sa má realizovať v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko – Slovenská republika 2021-2027. Do projektu sú zapojení šiesti partneri. Ak by so žiadosťou uspeli, podľa poradcu starostu Štrby Štefana Bieľaka by bola výstavba reálna v roku 2025. Ako ďalej vysvetlil pre agentúru SITA, vzhľadom na vysoký počet žiadateľov zapojených do výzvy totiž očakáva vyhodnotenie v druhom štvrťroku budúceho roka. „Následne sa bude musieť hneď spustiť proces verejného obstarávania,“ dodal.

Predkladateľom žiadosti o financie je Európske zoskupenie územnej spolupráce TATRY (EZUS TATRY), ako spoločný subjekt slovenského a poľského združenia Euroregión TATRY. Cezhraničný projekt Historicko-kultúrno-prírodnej cesty okolo Tatier zahŕňa realizáciu viac ako 250 km cyklistických, bežeckých, turistických a náučných trás. Cieľom je vytvoriť neprerušenú, bezpečnú a priaznivú regionálnu sieť cyklotrás. Spojiť má regiony Spiš, Podhalie, Oravu a Liptov.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu