Žilina zrealizuje inteligentné a smart riešenia za viac ako 940-tisíc eur
Zavedenie moderných technológií do činností mesta, procesu rozhodovania, ako aj služieb, informácií a kontaktu mesta s verejnosťou sú ciele projektu s názvom Moderné technológie v meste Žilina. Jeho realizácia bude stáť viac ako 940-tisíc eur, samospráva ju zafinancuje z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Mesto Žilina bude v rokoch 2021 a 2022 realizovať projektové aktivity vo viacerých oblastiach. Pôjde najmä o reguláciu dopravy, lokálne environmentálne ukazovatele, smart manažment verejného osvetlenia, energetickú efektívnosť a zvýšenie úrovne bezpečnosti na verejných miestach. Projekt sa zameria aj na tvorbu a manažment verejných politík, k čomu má poslúžiť zber a vyhodnocovanie dát z viacerých systémov.
„Som veľký fanúšik takých riešení, ktoré prinášajú pridanú hodnotu mestu a občanom. Smart technológie a inteligentné riešenia mnohé oblasti života v samospráve zjednodušujú a zefektívňujú. Veľmi ma teší, že Žilina ide cestou filozofie smart city, čoho dôkazom je aj úspech v aktuálnej výzve z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Riešenia, ktoré sme do projektu zapracovali, ľudia pocítia pri väčšej bezpečnosti na cestách, priechodoch pre chodcov i na uliciach. Mysleli sme ale aj na environmentálne aspekty a ochranu životného prostredia, ktoré budeme lepšie monitorovať cez meteostanice. V neposlednom rade nám realizované aktivity v projekte pomôžu lepšie zbierať a vyhodnocovať dáta, aby sme sa mohli v budúcnosti lepšie rozhodovať a napredovať,“ podotkol Peter Fiabáne.
V rámci pripravovaných inteligentných funkcionalít v oblasti dopravy sa počíta s vybudovaním deviatich inteligentných priechodov cez cestu. Na inštaláciu boli vybrané lokality na sídlisku Vlčince, v Starom meste, Závodí či na Bôriku, ktoré sa vyznačujú pomerne vysokou intenzitou prejazdov vozidiel, ale aj výskytom chodcov. Mnohé z týchto priechodov sú aj priechodmi pre cyklistov alebo sa tam v blízkej budúcnosti očakáva zvýšený pohyb cyklistov vďaka budovaniu priľahlej cyklistickej infraštruktúry.
Vyššiu bezpečnosť premávky by mala zabezpečiť aj inštalácia ôsmich meračov rýchlosti na vybraných rizikových úsekoch na Bôriku, sídliskách Vlčince, Hliny a v Starom meste. V Žiline pribudne aj osem sčítačov intenzity dopravy v Strážove, Bytčici, Budatíne, ale aj na sídliskách Solinky, Vlčince, Hájik či v Starom meste.
Podporiť bezpečnosť a verejný poriadok v uliciach Žiliny by malo 19 otočných kamier s inteligentnými funkciami, tri pevné kamery s inteligentnými funkciami, 20 osobných kamier pre príslušníkov mestskej polície a vybudovanie novej videosteny na riadiacom pracovisku mestskej polície.
Projektové aktivity budú zahŕňať aj vybudovanie 14 integrovaných meteostaníc pre monitorovanie klimatických a environmentálnych ukazovateľov v Žiline. Lokality umiestnenia staníc v Závodí, Žilinskej Lehote, Brodne, Starom meste, na Bôriku či sídliskách Hliny a Vlčince boli vybrané tak, aby monitorovali oblasti mesta podľa rôznej prioritnej funkcie, napríklad sídliská i priemyselné zóny, centrum mesta s najvyťaženejšími križovatkami, parkami, ako aj okrajové mestské časti.
Vyše 850 LED svietidiel na verejnom osvetlení doplnia inteligentné lampové regulátory a päť rozvádzačov, ktoré zabezpečia diaľkové riadenie až po svetelné body. Verejné osvetlenie bude po implementácii projektu slúžiť ako dátová infraštruktúra pre zber a riadenie dát v rámci nových inteligentných oblastí riadenia mesta. Prepojenie viacerých inteligentných riešení z rôznych zariadení do jedného systému bude riešiť nový softvér na zber a vizualizáciu dát.
Skočiť na hlavné menu