ŽILINA: V deviatich lokalitách vybudujú inteligentné priechody pre chodcov


Dátum: 26.05.2023

Obrázok k aktualite ŽILINA: V deviatich lokalitách vybudujú inteligentné priechody pre chodcov
Bezpečnosť premávky v deviatich lokalitách Žiliny pomôžu zvýšiť inteligentné priechody pre chodcov. Ako informovala hovorkyňa mesta Zuzana Holienčíková, na investíciu za necelých 170-tisíc eur využije radnica nenávratný finančný príspevok z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra na realizáciu moderných technológií
 
Vhodné lokality vybrali po zvážení dopravnej situácie, majetkoprávneho stavu a technických možností pripojenia na elektrickú sieť. „Súčasťou každého priechodu bude inteligentné LED osvetlenie umiestnené na dvoch stožiaroch, obojstranné signalizačné LED svietidlá, dva detektory pohybu, dopravné značky s fluorescenčným podkladom a riadiaca jednotka smart systému na riadenie intenzity osvetlenia a blikania napojená na verejné osvetlenie," uviedla Holienčíková.
 
Na každom priechode bude tiež nainštalovaný senzor pre snímanie teploty, vlhkosti či úrovne prachových častíc. „Inteligentné priechody pre chodcov nám budú zároveň zbierať dáta o pohyboch chodcov, pričom s údajmi budeme následne ďalej pracovať. Na základe kľúčových informácií o frekvencii pohybu na jednotlivých úsekoch v čase budeme vedieť lepšie formulovať dopravnú stratégiu," doplnil primátor Peter Fiabáne.
 
Projekt moderných technológií zahŕňa aj prípravu ďalších smart riešení v Žiline. Rozšírený bude kamerový systém mestskej polície, na viacerých miestach pribudnú merače rýchlosti. Vyše 850 LED svietidiel na verejnom osvetlení doplnia inteligentné lampové regulátory a päť rozvádzačov, ktoré zabezpečia diaľkové riadenie až po svetelné body.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu