Žiadatelia podpory pre obnovu bytových budov by mohli čerpať z fondov


Dátum: 06.04.2023

Obrázok k aktualite Žiadatelia podpory pre obnovu bytových budov by mohli čerpať z fondov
Podmienky na podporu obnovy bytových budov by mohli byť upravené tak, aby žiadatelia mohli čerpať na tento účel finančné prostriedky z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Vo štvrtok o tom informoval poslanec Miloš Svrček (Sme rodina), ktorý návrh zákona predložil do Národnej rady (NR) SR.

"Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) patrí k významným prvkom zvyšovania kvality a dostupnosti bývania pre široký okruh žiadateľov. Cieľom môjho návrhu zákona je upraviť podmienky na podporu obnovy bytovej budovy, aby bolo možné na tento účel čerpať finančné prostriedky z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v rámci programovacieho obdobia 2021 – 2027," informoval Svrček. Súčasne navrhuje zavedenie motivačných prvkov, aby žiadatelia investovali finančné prostriedky na vybudovanie technických zariadení využívajúcich obnoviteľné zdroje energie.

Prostredníctvom tohto návrhu zákona sa vyrieši úprava maximálnej výšky podpory takmer na všetky účely podpory, čo bude mať pozitívne vplyvy na podnikateľské prostredie v prípade žiadostí o podporu inými právnickými osobami. Novelou sa taktiež zavedie možnosť elektronickej komunikácie medzi ŠFRB a žiadateľom prostredníctvom elektronického informačného systému fondu od podania žiadosti až po čerpanie podpory a následnú kontrolu podmienok, za akých bola podpora poskytnutá. Účinnosť tohto návrhu poslanec navrhuje od 1. januára 2024.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu