Železnice SR použijú na obnovu infraštruktúry na juhozápade zo zdrojov EÚ vyše 73 miliónov eur


Dátum: 11.08.2022

Obrázok k aktualite Železnice SR použijú na obnovu infraštruktúry na juhozápade zo zdrojov EÚ vyše 73 miliónov eur

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) majú zabezpečené financovanie ďalších projektov modernizácie infraštruktúry. Z prostriedkov Európskej únie a domáceho spolufinancovania využijú viac ako 73 mil. eur na rekonštrukciu úsekov Trnovec nad Váhom - Tvrdošovce a Palárikovo - Nové Zámky, ako aj na obnovu v areáli železničnej stanice Dvory nad Žitavou. Ministerstvo dopravy a výstavby a ŽSR vo štvrtok podpísali tri zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na tieto investície.

„Pre nás to znamená ďalšie kontrahovanie eurofondových prostriedkov na štvrtý koridor, ktorý spája Českú republiku a Maďarsko práve cez Slovensko,“ povedal vo videu na sociálnej sieti po podpísaní zmlúv o financovaní projektov minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nom. Sme rodina). „To je to, čo chceme robiť - čerpať eurofondové prostriedky na rekonštrukciu železníc,“ dodal minister. „Železnice SR využívajú a získavajú šancu financovať tieto stavby zo zdrojov Európskej únie,“ uviedol námestník generálneho riaditeľa ŽSR pre rozvoj a informatiku Jozef Veselka, pričom spomínané stavby označil za významné.

Z celkovej spomínanej sumy použijú železničiari 32,4 mil. eur na modernizáciu oboch koľají medzi Trnovcom nad Váhom a Tvrdošovcami v dĺžke takmer 10 kilometrov. Na rekonštrukciu koľají v úseku Palárikovo - Nové Zámky v dĺžke zhruba 8 kilometrov a nástupišťa v stanici Ľudovítov je určených 31,4 mil. eur. Tieto investície umožnia zvýšiť traťovú rýchlosť na obidvoch úsekoch na 140 kilometrov za hodinu. Na modernizáciu ôsmich výhybiek, obnovu priecestia a vybudovanie staničného a traťového zabezpečenia v železničnej stanici Dvory nad Žitavou pôjde 9,6 mil. eur.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu