Združenie Slovensko.Digital nie je prekvapené rozhodnutím o konci štátnej firmy Slovensko IT


Dátum: 10.04.2024

Obrázok k aktualite Združenie Slovensko.Digital nie je prekvapené rozhodnutím o konci štátnej firmy Slovensko IT
Rozhodnutie o konci štátnej akciovej spoločnosti Slovensko IT nie je pre združenie Slovensko.Digital prekvapením. Potrebu radikálnych opatrení naznačoval už bývalý minister informatizácie v úradníckej vláde Peter Balík, ktorý nechal toto rozhodnutie na súčasnú vládu. Mimovládna organizácia v utorok informovala, že založenie uvedenej firmy považovala za rizikové už na začiatku pri jej vzniku v roku 2020.

Tento pokus o zlepšenie situácie v štátnom IT bol podľa Slovensko.Digital skôr neúspechom, pričom projekty Slovensko IT bojujú s dlhotrvajúcimi komplikáciami a nedostatočnými odbornými kapacitami na strane dodávateľa a slabým riadením z ministerstva informatizácie. „Hlavným cieľom vzniku spoločnosti Slovensko IT bolo dosiahnuť vyššiu transparentnosť, flexibilitu a efektivitu dodávok v štátnom IT. Tieto očakávania sa nenaplnili,“ uviedol Ľubor Illek zo Slovensko.Digital. O týchto cieľoch hovorí aj súčasné vedenie ministerstva informatizácie a združenie preto očakáva predstavenie nového plánu, ako budú dosiahnuté. „Stále máme totiž v živej pamäti zlyhania z čias, keď na strane štátu bola iba výnimočne slabá odborná kapacita a prakticky celé plánovanie, riadenie a kontrola kvality informatizácie sa odovzdala do rúk súkromným spoločnostiam,“ upozornil Illek. Slovensko.Digital od roku 2015 upozorňuje na projekty z dielne rôznych vlád, ktoré boli často neúspešné, meškajúce, či vôbec nedodané. Považuje za dôležité o informatizácii hovoriť pravdu a uvádzať čísla do kontextu.

Zverejnená celková strata Slovensko IT vo výške 10 miliónov eur, vzniknutá počas jej niekoľkoročnej existencie, podľa mimovládky nie je zanedbateľná čiastka. „Pripomíname však, že na informatizáciu idú stovky miliónov eur ročne a len portál slovensko.sk nás ešte pomerne nedávno stál takmer milión eur mesačne za prevádzku,” podotkol Ján Suchal zo Slovensko.Digital. Výnimkou v minulosti podľa neho neboli ani projekty ako Register právnických osôb, či Centrálna správa referenčných údajov, kde každý z nich stál vyše desať miliónov eur. „Do týchto čias sa naozaj vrátiť nechceme,” dodal. Koniec spoločnosti Slovensko IT pre zlú finančnú situáciu oznámil v utorok minister informatizácie Richard Raši (Hlas-SD). Štátna akciovka bola založená v roku 2020 počas vtedajšej ministerky informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) ako jedno z opatrení na zlepšenie situácie v oblasti informačných technológií verejnej správy


Zfroj: SITA

Skočiť na hlavné menu