Základná škola na Plickovej v Rači otvorí po rekonštrukcii svoje brány


Dátum: 01.09.2023

Obrázok k aktualite Základná škola na Plickovej v Rači otvorí po rekonštrukcii svoje brány
„V Bratislavskom kraji každoročne pribudne 8 000 obyvateľov. Za desať rokov je to taký počet, akoby v regióne vyrástla nová Žilina alebo nová Banská Bystrica. Je to nesmierna záťaž na infraštruktúru kraja – na cesty, sociálne služby, školstvo či životné prostredie. Aj toto je jednou z príčin, prečo ešte donedávna chýbalo v Bratislavskom kraji na základných školách približne 9 000 miest.

Preto som rád, že sa nám v spolupráci s Ministerstvom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie podarilo získať pre základné školy v kraji vyše 60 miliónov eur, z ktorých pokryjeme viac ako polovicu chýbajúcich kapacít. Jednou zo škôl, ktoré vďaka spolupráci štátu, župy a mestskej časti získa nové miesta, je Rača,“ vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.


Základná škola na Plickovej ulici bola pôvodne otvorená v roku 1972. Budova postupom času výrazne schátrala a keďže nespĺňala ani elementárne podmienky na výučbu, v roku 2007 bola vyradená zo siete škôl. V roku 2008 bola zatvorená. V ďalších rokoch sa technický stav budovy ešte viac zhoršil, počet obyvateľov Rače narastal a z nedostatku miest pre školákov sa stal naozaj vážny problém. „Dokončením rekonštrukcie sa skončil príbeh, ktorý sa začal vo februári 2019. Vtedy málokto veril, že sa v Rači ešte obnoví škola na Plickovej. Išlo o veľmi náročný projekt, o ktorom by som vedel napísať veľmi hrubú knihu. Veľa sme sa na ňom celý náš tím naučili. Ďakujem veetkým, ktorí sa na tomto projekte podieľali. Preskákali sme si rôzny vlny korony, infláciu, nedostatok materiálu, vojnu na Ukrajine, rôzne nástrahy veľkej stavby,“ dodal starosta Rače Michal Drotován. Základná škola svoje brány otvára 4. septembra 2023.
 

Skočiť na hlavné menu