Z ruiny čunovského kaštieľa bude čoskoro ekocentrum


Dátum: 28.07.2022

Obrázok k aktualite Z ruiny čunovského kaštieľa bude čoskoro ekocentrum

Ešte nedávno ruina, dnes sa na ňom intenzívne pracuje. Starý čunovský kaštieľ je národnou kultúrnou pamiatkou, ale ďalšia generácia by ho už nemusela poznať. Pustili sme sa do jeho rekonštrukcie a vytvoríme v ňom moderné ekocentrum s nadárodným významom.
 

Zázemie v ňom nájdu mladí ekológovia a bude otvorený pre širokú verejnosť. Expozície a aktivity nás naučia ekologicky myslieť, deti bude vychovávať k rešpektu k prírode. Spojili sme tak dva ciele župy – záchrana pamiatok a ochrana životného prostredia. V priestoroch vznikne interaktívna expozícia zameraná na rôzne zložky prírodného dedičstva regiónu spolu s tvorivými dielňami a multifunkčnou sálou. Obnovou prejde aj priľahlá záhrada a sýpka.

Aj keď sú rekonštrukcie pamiatok extrémne drahé, všetko sa dá, ak máte víziu a tím šikovných ľudí. My sme rozbehli jednu výbornú spoluprácu s rakúskymi aj maďarskými partnermi, zohnali európske peniaze a postupne meníme schátraný čunovský kaštieľ na moderné ekocentrum, ktoré bude slúžiť všetkým – od škôlkárov po vysokoškolákov, od bežných turistov po odbornú verejnosť. Na envirovzdelávanie aj zážitky. Stavba beží na plné obrátky. Citlivo, s dôrazom na pôvodnú architektúru, pod dohľadom pamiatkárov,“ vysvetľuje župan Juraj Droba.

„Kaštieľ bol žalostne schátraný, nikto si na drahú obnovu netrúfol. My sme našli spôsob, ako to ide. Rozsiahla rekonštrukcia prebieha vďaka projektom Ecoregion SK-AT a Ecoregion SK-HU realizovaných v partnerstve s Rakúskom a Maďarskom. Financovanie projektov je z programov INTERREG V-A SK-AT a INTERREG V-A SK-HU,“ dodáva župan.

Ekocentrum bude určené nielen pre obyvateľov Bratislavského kraja, ale aj celého Slovenska s presahom na rakúske a maďarské územie. Slúžiť bude na workshopy, vzdelávacie programy pre žiakov a študentov, exkurzie, dobrovoľnícke dni, letné tábory, cezhraničné konferencie, nové turistické atrakcie, či prezentáciu prírodných zaujímavostí, a to všetko v spolupráci s domácimi i zahraničnými partnermi. Prvých návštevníkov by ekocentrum s nadnárodným významom mohlo privítať koncom roka 2022.

Revitalizácia celého areálu sa skladá z viacerých etáp, a to obnova čunovského kaštieľa, sýpky a revitalizácia priľahlej záhrady. Aktuálne sa pracuje na samotnej budove kaštieľa a rekonštruuje sa strecha. Tá pozostáva z novej mohutnej oceľovej a drevenej konštrukcie. Potrebné bolo domurovať pôvodné komíny, ktoré tvoria dominantu strechy. Ďalej sa budú realizovať murovacie práce na značne poškodenej rímse, v duchu remeselnej obnovy. Zároveň sa dokončuje oplotenie celého areálu. Následne budú prebiehať práce v interiéri, na fasáde, taktiež sa umiestnia vzdelávacie prvky do záhrady a vybuduje sa  jazierko.


Skočiť na hlavné menu