Wiezik: Občania EÚ žiadajú viac demokracie a posilnenie Európskeho parlamentu


Dátum: 27.05.2022

Obrázok k aktualite Wiezik: Občania EÚ žiadajú viac demokracie a posilnenie Európskeho parlamentu
Občania Európskej únie dlhodobo žiadajú viac demokracie a požadujú posilnenie Európskeho parlamentu ako inštitúcie, ktorá ich zastupuje. Pre TASR to uviedol slovenský europoslanec Michal Wiezik.

Wiezik pripomenul, že takéto "veľmi jasné" požiadavky prezentovali aj občania členských krajín EÚ počas Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE). Pripomenul, že hoci je EP politická inštitúcia s najsilnejším mandátom, je takisto jedinou inštitúciou, ktorá nemá skutočné právo navrhovať zákony.

"(Európsky parlament) by sa vďaka posilneniu právomocí pri európskych otázkach dostal na úroveň národných parlamentov," dodal europoslanec.

Wiezik takisto vyjadril presvedčenie, že sa budú realizovať niektoré zo "zelených" odporúčaní ako zintenzívnenie ochrany prírody a biodiverzity, urýchlenie zelenej transformácie a podpory udržateľného spôsobu života.

"Som rád, že občania a občianky Európskej únie sa zhodujú na tom, že EÚ má byť silná, zelená, stabilná a vzorom pre celý svet," povedal. Dodal, že problémy súvisiace so životným prostredím a zmenou klímy boli účastníkmi konferencie identifikované ako jedna z najväčších aktuálnych výziev a priorít EÚ.

Europoslanec pripomenul, že plenárne zasadnutie CoFoE na konci apríla prijalo 49 občianskych návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich širších tematických oblastí, ktorými sa teraz zaoberajú európske inštitúcie.

Niektoré z návrhov je podľa jeho slov možné prijať okamžite a na ďalších sa postupne začína pracovať. Tretiu skupinu tvoria návrhy, ktoré si vyžadujú širšiu diskusiu a hľadanie konsenzu. "Za jednoznačný prínos už teraz považujem to, že EÚ vďaka CoFoE ukázala, že Brusel nie je nejaké vzdialené miesto, kde sa rozhoduje o ich životoch bez ich pričinenia," povedal.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu