Vyše 90 miliónov eur zabezpečí realizáciu MOAPS vo viac ako 420 obciach


Dátum: 28.02.2024

Obrázok k aktualite Vyše 90 miliónov eur zabezpečí realizáciu MOAPS vo viac ako 420 obciach
Vyše 90 miliónov eur zabezpečí pokračovanie, resp. realizáciu projektu miestnej občianskej poriadkovej služby (MOPS) vo vyše 420 obciach. Po stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Michalovciach to uviedol minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD) spolu so splnomocnencom vlády SR pre rómske komunity Alexandrom Daškom.

Raši pripomenul, že splnomocnenec prevzal projekt MOPS bez dostatočného finančného krytia. "Našli sme však zdroje, nielen z eurofondov, ale aj vďaka prostriedkom ministerstva školstva a práce, ktoré prispeli zo svojich rozpočtov," dodal minister.

Daško potvrdil, že pôvodná alokácia nepostačovala na pokrytie záujmu tých, ktorí splnili podmienky výzvy nastavenej ešte predchádzajúcou vládou. "V dôsledku toho, že alokácia bola len 50 miliónov eur, sme nemohli poskytnúť dotáciu vyše 130 žiadateľom, ktorí splnili podmienky, medziiným i obciam s vysokou koncentráciou rómskej komunity," upozornil Daško. "Tým, že táto vláda promptne zvýšila zdroje vo výzve, sa nám podarí zamestnať vyše 900 ďalších príslušníkov marginalizovaných rómskych komunít," uviedol splnomocnenec. Zdôraznil zároveň význam projektu MOPS. "Pomáha dozerať nielen na poriadok a bezpečnosť v samotných lokalitách marginalizovaných rómskych komunít, ale vplýva pozitívne na spolužitie v rámci celej obce," skonštatoval. Naznačil tiež, že s ministerstvom vnútra chcú nastaviť podmienky, aby tí, ktorí našli uplatnenie v hliadkach MOPS, mohli využiť svoje skúsenosti a zamestnať sa aj po skončení eurofondového projektu. Spomenul napríklad štátnu či mestskú políciu alebo rezort obrany.

Projekt MOPS etablovali prvými vyhlásenými výzvami v roku 2017, nadväzoval na program rómskych občianskych hliadok. Hliadky MOPS prispievajú k zlepšeniu poriadku a bezpečnosti v lokalitách s marginalizovanou rómskou komunitou, podnecujú aj k ochrane životného prostredia a nevytváraniu čiernych skládok odpadu, dohliadajú takisto na bezpečnosť školopovinných detí.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu