Von der Leyenová v hodnotení únie ponúkla priaznivé ekonomické vyhliadky, ocenila zaočkovanosť i digitálne certifikáty


Dátum: 15.09.2021

Obrázok k aktualite Von der Leyenová v hodnotení únie ponúkla priaznivé ekonomické vyhliadky, ocenila zaočkovanosť i digitálne certifikáty

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová predniesla v stredu pred poslancami Európskeho parlamentu každoročný prejav o stave Európskej únie. V období, keď svet stále bojuje s pandémiou koronavírusu, ocenila viaceré úspechy, ktoré sa EÚ napriek náročným časom podarilo uskutočniť.

Von der Leyenová, ktorá funkciu predsedníčky EK zastáva od 1. decembra 2019, uviedla, že ekonomika EÚ sa zotavuje omnoho rýchlejšie ako po finančnej kríze spred desaťročia. „Očakávame, že v tomto roku 19 krajín dosiahne úroveň pred pandémiou a ostatným sa to podarí na budúci rok,“ povedala nemecká politička a poznamenala, že „rast v eurozóne v poslednom štvrťroku predstihol USA aj Čínu“.

Podotkla, že po rozpačitých týždňoch pre nedostatok vakcín i súdny spor s farmaceutickou spoločnosťu AstraZeneca sa EÚ stala svetovým lídrom v očkovaní. „Viac ako 70 % našej dospelej populácie je úplne zaočkovaných,“ skonštatovala a na margo pomalšieho zavádzania očkovacích látok na začiatku tohto roka dodala, že tento proces je „maratón, nie šprint“. Ako ďalej uviedla Von der Leyenová, EÚ bola taktiež úspešná pri zavedení digitálnych certifikátov umožňujúcich cestovanie: „Kým zvyšok sveta o tom rozprával, Európa to urobila.“

Viackrát zdôraznila súdržnosť a solidaritu „európskej dvadsaťsedmičky“ v období pandémie ochorenia COVID-19. Podľa Von der Leyenovej sa EÚ ako jediná podelila o polovicu svojej produkcie vakcín so zvyškom sveta. Okrem 700 miliónov vakcín pre vlastných občanov distribuovala rovnaké množstvo do 130 štátov sveta a zároveň ohlásila ďalších 200 miliónov dávok krajinám s nízkym a stredným príjmom do polovice budúceho roka nad rámec 200 miliónov dávok, ktoré už bolo prisľúbené do konca tohto kalendárneho roka. „Urobili sme to správne, pretože sme to urobili naším európskym spôsobom,“ podotkla.

Predsedníčka Európskej komisie sa pristavila aj pri zmene klímy spôsobujúcej napríklad mohutné požiare či záplavy, ktoré boli v EÚ znakom tohtoročného leta. „Keďže zmenu klímy spôsobuje človek, môžeme s tým niečo urobiť,“ poznamenala. EÚ podľa nej plánuje na túto problematiku vyčleniť ďalšie štyri miliardy eur, no dodala, že je načase, aby sa „rozhýbali“ aj Spojené štáty, ktoré v súčasnosti v podpore najchudobnejších krajín zaostávajú aj za slabšími európskymi ekonomikami.

Von der Leyenová si časť prejavu vyhradila na sociálne otázky v EÚ. Uviedla, že navrhuje „novú európsku stratégiu starostlivosti, ktorá zaistí, aby každý muž a žena mohli využívať najlepšiu možnú starostlivosť“. Povedala, že je dôležité zabezpečiť „spravodlivé pracovné podmienky, lepšiu zdravotnú starostlivosť a dobrú životnú rovnováhu“.

Osobitne sa pristavila aj pri horúcej téme týchto dní - pomoci Afganistanu, kde nedávno prevzalo moc hnutie Taliban. Von der Leyenová sľúbila väčšiu humanitárnu pomoc pre afganský ľud. Tú podľa jej slov EÚ zvýši o 100 miliónov eur, no nekonkretizovala spôsob poskytnutia pomoci.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu