Von der Leyenová: Komisia dosiahla dobré výsledky, splnila 90 percent usmernení


Dátum: 13.09.2023

Obrázok k aktualite Von der Leyenová: Komisia dosiahla dobré výsledky, splnila 90 percent usmernení
Súčasná Európska komisia (EK) dosiahla dobré výsledky a splnila vyše 90 percent politických usmernení z roku 2019. Upozornila na to v stredu v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová vo svojom prejave o stave únie.

oslancom Európskeho parlamentu (EP) povedala, že jej tím eurokomisárov musí v najbližších 300 dňoch dokončiť sľúbenú prácu a povinnosti. "Chcem poďakovať europarlamentu za vedúcu úlohu pri plnení jednej z najambicióznejších transformácií, do ktorých sa Únia kedy pustila," uviedla. Pripomenula, že keď v roku 2019 prvýkrát stála v pléne EP so svojím programom pre zelenú, digitálnu a geopolitickú Európu, mnohí mali pochybnosti. Bolo to podľa nej ešte predtým, ako sa svet "obrátil hore nohami" po príchode globálnej pandémie a brutálnej vojny v Európe. "Ale pozrite sa, kde je dnes Európa. Boli sme svedkami zrodu geopolitickej únie, ktorá podporuje Ukrajinu a stavia sa proti ruskej agresii, reaguje na asertívnu Čínu a investuje do partnerstiev. Máme Európsku zelenú dohodu ako ústredný bod nášho hospodárstva a s bezkonkurenčnými ambíciami.

Vytýčili sme cestu digitálneho prechodu a stali sme sa globálnymi priekopníkmi, čo sa týka práv v online prostredí," povedala europoslancom. Dodala, že po pandémii vznikol historicky bezprecedentný nástroj EÚ budúcej generácie (NGEU) pre potrebné investície a reformy zamerané na vytváranie dôstojných pracovných miest "pre dnešok a zajtrajšok". Pripomenula tiež, že sa boli položené prvé stavebné kamene pre vznik zdravotnej únie, "ktorá pomáha zaočkovať celý kontinent a veľké časti sveta". Ocenila že EÚ začala byť nezávislejšia v kritických sektoroch, ako sú energetika, čipy a polovodiče alebo kritické suroviny.

Europarlamentu sa poďakovala za "prelomovú a priekopnícku prácu" v oblasti rodovej rovnosti vrátane vyššieho zastúpenia žien v riadiacich orgánoch firiem či historického pristúpenia EÚ ako organizácie k Istanbulskému dohovoru. V tejto súvislosti europarlament vyzvala na podporu návrhu EK na boj proti násiliu páchanému na ženách. "Podarilo sa naplniť viac ako 90 percent politických usmernení, ktoré som predložila v roku 2019. Spoločne sme ukázali, že keď je Európa odvážna, veci sa jej daria," domnieva sa Von der Leyenová.

Zdroj: TASR
Skočiť na hlavné menu