Verejné a historické budovy získajú na obnovu prostriedky navyše


Dátum: 15.06.2023

Obrázok k aktualite Verejné a historické budovy získajú na obnovu prostriedky navyše
O obnovu verejných a historických budov je veľký záujem, rozpočet sa preto bude navyšovať. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii povedala podpredsedníčka vlády pre plán obnovy a využívanie eurofondov Lívia Vašáková, výzva je úspešná, a teda je potrebné doliať ďalšie peniaze. Potenciálnych žiadateľov ubezpečila, že ak sa prostriedky vyčerpajú z plánu obnovy, vedia priniesť podporu z operačného programu. V rámci prvej výzvy otvorili financovanie za 120 mil. eur, pribudne ďalších 60 mil. eur a v rámci ďalšieho rokovania je vyčlenených taktiež 60 mil. eur.

Ako pokračoval minister dopravy Pavol Lančarič, obnova verejných a historických budov je dôležitá. „Odozva je masívna a aj rýchla,“ skonštatoval minister. Pôvodne mali alokovaných 120 mil. eur a majú žiadosti takmer za 136 mil. eur. „Navyšujeme teda prostriedky, máme prísľub ďalších peňazí,“ pokračoval Lančarič. Z tých žiadostí, ktoré zatiaľ prišli, je už 15 za 14 mil. eur schválených.

Ako uviedla generálna riaditeľka sekcie bytovej politiky, stavebníctva a mestského rozvoja rezortu dopravy Ladislava Cengelová, je potrebné zamerať sa na obnovu verejných a historických budov. Benefitom je úspora prevádzkových nákladov. Skonštatovala, že projekty sú kvalitné z hľadiska energetickej efektívnosti. Cieľom je znížiť energetickú náročnosť minimálne o 30 %. Prvé zmluvy by sa mali podľa Cengelovej uzatvoriť v najbližších dňoch.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu