V uliciach podhradia Fiľakova rozširujú vodovod a kanalizáciu


Dátum: 25.08.2023

Obrázok k aktualite V uliciach podhradia Fiľakova rozširujú vodovod a kanalizáciu
V uplynulých týždňoch vo Fiľakove začali s rozširovaním vodovodu a kanalizácie v uliciach podhradia. Ako informovala hovorkyňa mesta Klaudia Mikuš Kovácsová, na tento účel sa samospráve podarilo získať dotáciu z operačného programu Ľudské zdroje. Projekt zameraný na desegregáciu jednej z najzanedbanejších častí mesta je výsledkom iniciatívy Catching up regions 2, v ktorej samospráva spolupracovala s Banskobystrickým samosprávnym krajom a Svetovou bankou.

Na uliciach Jilemnického, Puškinova a Švermova, ktoré sa nachádzajú v historickom centre mesta, boli dodnes obyvatelia bez kanalizácie i vodovodu. Časť z takmer 200 tam žijúcich ľudí používalo žumpy, časť iba suché toalety. Dažďová voda nebola odvádzaná, preto boli počas dažďov znečisťované aj studne obyvateľov, ktoré sú pre nich jediným zdrojom pitnej vody. V rámci prác rozšíria verejnú kanalizáciu i vodovod o dĺžke 407 a 234 metrov. Vodovodné prípojky nie sú súčasťou projektu, napojenie záujemcov bude po ukončení prác riešiť prevádzkovateľ vodovodu.

„Ulice sú zároveň urbanistickou jazvou centra mesta a podhradia, v ktorom sa pohybuje množstvo turistov. Bez toho, aby sme v tejto lokalite vybudovali cesty, vodovod a kanalizáciu sa nám celé podhradie nikdy nepodarí integrovať do zvyšnej časti mesta - ani z urbanistického hľadiska, ani z hľadiska životnej úrovne jej obyvateľov,“ vyjadril sa primátor Attila Agócs s tým, že celkové náklady projektu sú vyčíslené na viac ako 335-tisíc eur, z ktorých dotácia predstavuje približne 331-tisíc eur. Rozdiel uhradí samospráva z vlastného rozpočtu. Mestu sa podarilo vysúťažiť práce o 61-tisíc eur lacnejšie, než bola predpokladaná hodnota zákazky.

Samospráva v nadväznosti na projekt žiadala o dotáciu aj na vybudovanie asfaltobetónových ciest a kamenných chodníkov, ktoré by zrealizovali po ukončení rozšírenia spomínaných inžinierskych sietí. Projekt v hodnote 340-tisíc eur však mestu neschválili, preto bude hľadať vhodnú výzvu na jeho opätovné podanie. ​

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu