V súčasnosti sa realizuje osem projektov zriadenia kreatívnych centier


Dátum: 25.09.2022

Obrázok k aktualite V súčasnosti sa realizuje osem projektov zriadenia kreatívnych centier
V súčasnom období sa realizuje osem projektov na vytvorenie kreatívnych centier, zvyšné dva projekty sú pred podpisom zmluvy s úspešným uchádzačom vo verejnom obstarávaní na realizáciu stavby kreatívneho centra. O stave implementácie podporených projektov v rámci tzv. centralizovanej výzvy na zriadenie kreatívnych centier informovalo TASR Ministerstvo kultúry (MK) SR.

Vyjadrilo zároveň vieru, že realizáciu projektov fatálne neskomplikuje napätá situácia, ktorá súvisí s infláciou, zdražovaním stavebného materiálu i energií. "Rezort vynakladá všetko úsilie, aby sa projekty riadne zrealizovali aj napriek nepriaznivým externým faktorom," uistila hovorkyňa MK Zuzana Viciaňová.

Na tému budovania kreatívnych centier hovorila počas štvrtkovej (22. 9.) Hodiny otázok v parlamente aj ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO). Pripomenula vytvorenie samostatného a personálne posilneného oddelenia pre implementáciu projektov kreatívnych centier.

Kreatívne centrá majú v regiónoch podporiť rozvoj kultúrno-kreatívneho priemyslu a zvýšiť zamestnanosť v tejto oblasti. Poskytnú  možnosti pre začínajúce podnikateľské subjekty, štart absolventov a rozvoj talentov. Zároveň prepoja vysoké školstvo a neziskové organizácie.

Tzv. centralizovaná výzva na budovanie kreatívnych centier  bola zrealizovaná v roku 2019, v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) a prioritnej osi 3 Mobilizácia kreatívneho potenciálu v regiónoch v gescii MK sa v nej podarilo alokovať prostriedky vo výške približne 85 miliónov eur.

O dotáciu sa uchádzalo 15 projektov, podmienky splnilo napokon desať z nich. S projektom uspeli mestá Nitra a Trenčín, Trnavský a Košický samosprávny kraj, tiež Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Univerzita sv. Cyrila v Trnave a Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka, kreatívne centrá pri svojich štúdiách v Bratislave, Banskej Bystrici i Košiciach vybuduje aj RTVS. Projekty majú byť dokončené do konca roka 2023.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu