V Podolínci rozširujú kapacitu materskej školy


Dátum: 21.03.2023

Obrázok k aktualite V Podolínci rozširujú kapacitu materskej školy
V Podolínci v Staroľubovnianskom okrese začali s prístavbou materskej školy. Dvojpodlažná novostavba pavilónu umožní rozšíriť jej kapacitu o 44 detí. Na práce ide takmer 954-tisíc eur s DPH. Mesto podľa primátora Michala Marhefku získalo na projekt ešte počas minulého volebného obdobia dotáciu z eurofondov vo výške 750-tisíc eur. Samospráva však ešte potrebuje projekt dofinancovať z vlastných prostriedkov. V tejto súvislosti plánuje čerpať úver z komerčnej banky.
 
Prístavbou vzniknú ďalšie triedy pre deti, ale aj priestory pre príjem jedál a prípravu pokrmov, šatňa pre deti a zamestnancov. Ako pre agentúru SITA vysvetlil Marhefka, zámer súvisí aj s novelou zákona, ktorá má zaviesť právny nárok na prijatie dieťaťa do materskej školy. Uľahčenie právneho nároku by malo byť sprístupnené najmä deťom z marginalizovaných rómskych komunít a deťom zo sociálne znevýhodneného prostredia. Okrem toho projekt rozšírenia kapacity materskej školy nadväzuje aj na plánovanú výstavbu rodinných domov v lokalite Krížava. „Ak tam bude postavených 50 domov, je veľký predpoklad, že sa počet detí zvýši. Infraštruktúra preto musí byť kompletná,“ dodal Marhefka. Projekt tiež počíta s vybudovaním detského ihriska v areáli materskej školy. Zhotoviteľ má na práce 12 mesiacov.
 
Podľa riaditeľky Základnej školy s materskou školou Silvie Reľovskej v súčasnosti navštevuje škôlku 132 detí. „Mávame roky, keď musíme rodičom vysvetľovať, že už miesto v škôlke nemáme a ich dieťa nemôžeme prijať. Sme jediná škôlka v meste,“ opísala pre SITA. Rozšírenie priestorov podľa jej slov umožní nielen prijať viac detí, ale aj realizovať krúžkovú činnosť. Pre nedostatok priestoru totiž deti z materskej školy chodia na krúžky do základnej školy a presúvajú sa tak z budovy do budovy.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu