V Podolínci obnovujú hradby, vytvoria oddychovú zónu


Dátum: 06.06.2023

Obrázok k aktualite V Podolínci obnovujú hradby, vytvoria oddychovú zónu
V Podolínci v okrese Stará Ľubovňa už začali s prácami na odkrytí a následnej rekonštrukciu poslednej časti tamojších hradieb. Podľa primátora mesta Michala Marhefku ide o najstaršie hradby na Slovensku. Ako ďalej informoval, projekt potrvá do konca októbra, pričom zámerom je nielen opraviť časť hradieb, ale aj vytvoriť zelenú oddychovú zónu v širšom centre. Samospráva získala na tento účel viac ako 54-tisíc eur v rámci Národného projektu Ľudia a hrady.

Podľa Marhefku mesto ešte pred viac ako 34 rokmi odkúpilo dva rodinné domy za účelom ich zbúrania a odkrytia pravdepodobne jednej z najvzácnejších častí mestského opevnenia. Opevnenie mesta, ako vôbec prvé na území dnešného Slovenska, sa spomína už koncom 13. storočia. „V roku 1292 knieža Václav II. udelil mestu právo opevniť ho hradbami. Legenda hovorí, že keď mesto vyplienili Tatári, „na miestach, kde sa zeme dotkli nohy Kunigundy, vyschla tráva a na tých miestach začali Podolínčania stavať hradby,“ uviedol primátor. Samospráva na svojej internetovej stránke totiž uvádza, že po vpáde Tatárov vykonala obhliadku spustošeného mesta vojvodkyňa Kunigunda. Tá bola v roku 1999 vyhlásená za svätú a je patrónkou mesta.

Realizáciou projektu sa podľa primátora darí napĺňať plány už jeho predchodcov. Získané financie z projektu umožnili zamestnať siedmich ľudí. „Po dokončení asanácie budov a obnove hradby plánujeme vytvoriť zelený priestor s drobnými drevinami a kvetmi. Park, ktorý skrášli a oživí túto časť mesta,“ dodal Marhefka.

Podľa informácií zverejnených na internetovej stránke mesta boli hradby dokončené v roku 1382. Dosahovali výšku takmer desať metrov a po obvode sa tiahli v dĺžke asi 1 068 metrov. Mali pravdepodobne 18 bášt a tri strážne veže. V súčasnosti je možné v Podolínci pozorovať iba pozostatok opevnenia v podobe hradných múrov s cimburím a strielňami v hornej časti, a tiež dovnútra otvorené polvalcové bašty.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu