V Oravskom Podzámku vybudovali nové centrum sociálnych služieb


Dátum: 28.06.2023

Obrázok k aktualite V Oravskom Podzámku vybudovali nové centrum sociálnych služieb
V obci Oravský Podzámok vybudovali Centrum sociálnych služieb svätého Jozefa. Vyžiadalo si to investíciu 800.000 eur, slúžiť bude od začiatku budúceho roka. TASR o tom informoval manažér Miestnej akčnej skupiny (MAS) Orava Ondrej Šeliga.

Areál nevyužívanej bývalej materskej školy dlho chátral, obec sa preto snažila nájsť jeho využitie. Napokon ho našla vo vytvorení centra sociálnych služieb. "Rozhodli sme sa ísť cestou zlepšenia poskytovania sociálnych služieb nielen v obci, ale aj pre blízke okolie. Dopyt je, pretože v okrese Dolný Kubín máme len dva stacionáre, jeden prevádzkuje Spišská katolícka charita v obci Žaškov a druhý je v Dolnom Kubíne," vysvetlil starosta Oravského Podzámku Jozef Záhora.

V rámci projektu vznikli dve zariadenia - denný stacionár a zariadenie podporovaného bývania. Denný stacionár bude slúžiť pre 19 klientov. V priestoroch je jedáleň, výdajňa stravy, relaxačná miestnosť, priestor pre personál, kancelária, šatňa a bezbariérové toalety. Zariadenie podporovaného bývania je pre 12 klientov. Ide o štyri bytové jednotky, každá pre troch klientov.

"Súčasťou projektu bolo aj obstaranie automobilu, ktorý sa bude používať na dovoz klientov, stravy či na aktivity, ktoré bude centrum potrebovať," povedal Záhora.

Predpokladaný termín uvedenia do prevádzky oboch zariadení je január 2024. "Obec ešte pripravuje propagačný materiál, kde budú vysvetlené podmienky prijatia, ale záujemcovia sa už teraz môžu hlásiť na obecnom úrade v Oravskom Podzámku," vysvetlil Záhora s tým, že investíciu uskutočnili s pomocou MAS Orava.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu