V obci Beluša zmodernizujú obecnú knižnicu, bude bezbariérová


Dátum: 01.03.2023

Obrázok k aktualite V obci Beluša zmodernizujú obecnú knižnicu, bude bezbariérová
 V obci Beluša v Púchovskom okrese zrekonštruujú a zmodernizujú z eurofondov obecnú knižnicu takmer za 190.000 eur. TASR o tom informoval starosta Ján Prekop.

"Z knižnice chceme vytvoriť dynamický priestor pre všetky generácie, kde chceme organizovať kultúrne a spoločenské aktivity. Aktuálne navštevuje knižnicu niekoľko stoviek čitateľov, jej technický stav si nutne vyžaduje stavebné úpravy," priblížil starosta s tým, že celkové náklady na rekonštrukciu budú 187.716 eur, obec sa na projekte bude podieľať sumou 30.000 eur.

V knižnici vymenia všetky povrchy, podlahy, osvetlenie, radiátory a okná. V interiéri budú nové omietky, linoleá nahradia stierky. Projekt na podporu udržateľnosti a odolnosti obecnej knižnice prinesie pre verejnosť okrem moderného vzhľadu aj bezbariérový prístup. Vznikne priamy vstup do zrekonštruovanej hygienickej časti a na sociálne zariadenia.

V rámci projektu získa knižnica nový nábytok, pribudnú detský a čitateľský kút, dva pracovné stoly s počítačmi, 30 stoličiek pre prednáškovú časť a pracovné zázemie pre zamestnanca. Knižnica dostane vlastný projektor a najmä elektronický program na správu knižničného fondu. V priebehu niekoľkých mesiacov bude treba zaevidovať viac ako 13.000 titulov.

Plánovaná prestavba knižnice sa začne pravdepodobne v jarných mesiacoch. Otvorenie sa plánuje v druhej polovici roka 2023.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu