V michalovskej galérii na záver europrojektu otvorili výstavu o krásach Zemplína


Dátum: 05.12.2022

Obrázok k aktualite V michalovskej galérii na záver europrojektu otvorili výstavu o krásach Zemplína
Výstavu Krásy Zemplína fotoobjektívom v pondelok slávnostne otvorili v michalovskej galérii Zlatý býk. Zároveň v nej v premiére predstavili nový filmový dokument Pradedo o spoločných koreňoch a histórii Slovenska a Ukrajiny. Išlo o súčasť končiaceho sa cezhraničného projektu Umením búrame hranice s podporou eurofondov.

"Počas obdobia, ktoré trvalo viac ako tri roky, sa vďaka tomuto projektu realizovalo množstvo podujatí a aktivít. Podarilo sa zrekonštruovať národnú kultúrnu pamiatku Zlatý býk a v jej priestoroch vznikla mestská galéria a tiež moderné turistické informačné centrum," informovala michalovská radnica. Vďaka projektu vznikla aj moderná mobilná aplikácia Zemplín región, ktorá prináša užívateľom aktuálne informácie o prebiehajúcich podujatiach, tipy na výlety, ale aj virtuálne 3D prehliadky výstav.

Od otvorenia galérie Zlatý býk vlani v septembri sa v nej uskutočnilo desať výstav výtvarného a sochárskeho umenia. V rámci projektu išlo o prezentácie Zemplín bez hraníc, Spoločné korene, Výber z tvorby Ľudmily Lakomej-Krausovej, výstavu diel medzinárodného maliarskeho sympózia, Umenie nás spája, výber z tvorby autorov Zemplína a súčasnú výstavu zemplínskych fotografov, ktorá je otvorená do konca decembra. Projekt zahŕňal aj ďalšie podujatia, tvorivé dielne a júnové medzinárodné maliarske sympózium na Zemplínskej šírave.

Zrkadlové podujatia boli organizované aj na strane ukrajinských partnerov v Užhorode, aj keď plnému využitiu možností projektových aktivít bránil vojenský konflikt a utečenecká kríza.

Celkové náklady projektu boli takmer 1,3 milióna eur, z toho výška grantu bola zhruba milión eur. Partnerskými mestami boli Užhorod a Sátoraljaújhely v Maďarsku.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu