V Hladovke vybudovali priestory, aby mali Gorali kde tancovať a spievať


Dátum: 18.04.2023

Obrázok k aktualite V Hladovke vybudovali priestory, aby mali Gorali kde tancovať a spievať
Oravská obec Hladovka vybudovala nové priestory na nácvik folklórnych tanečných a speváckych zoskupení. Nachádzajú sa v budove tamojšej základnej školy. TASR o tom informoval manažér Miestnej akčnej skupiny (MAS) Orava Ondrej Šeliga.

Hladovka ležiaca na severnom slovensko-poľskom pomedzí má približne 1000 obyvateľov. Väčšinu z nich tvoria Gorali, ktorí stále aktívne rozprávajú goralským nárečím. Tradície dodnes udržiavajú aj vďaka tancu a spevu. "V obci však chýbali priestory, kde by mohli folklórne tanečné aj spevácke zoskupenia nacvičovať," povedal Šeliga. Napokon sa obec rozhodla, že ich postaví v budove školy.

"Na hornom poschodí nič nebolo, len podlahy a okná. Vybudovali sme dve miestnosti a sociálne zariadenia," priblížil starosta obce Hladovka Marián Brnušák. Dodal, že práve vďaka novým priestorom vzniklo miesto pre rozvoj folklóru aj tradícií.

V obci pôsobí detský folklórny súbor, ktorý má 76 rokov. "Tu si nacvičujú tancovanie, spievanie a hranie. Nacvičujú tu aj rôzne spevácke súbory, ako sú Horňanky, ale aj harmonikári. Schádza sa tu aj spolok Červený kríž, ale aj ľudia s telesným postihnutím," uviedol starosta obce.

Projekt sa podarilo zrealizovať vďaka eurofondom a výzve, ktorú zverejnila MAS Orava. Obec naň získala takmer 32.000 eur. Zvyšných 8000 eur zaplatila z vlastných zdrojov.


Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu