V Betlanovciach chcú zlepšiť prístup rómskej osady k pitnej vode


Dátum: 27.02.2023

Obrázok k aktualite V Betlanovciach chcú zlepšiť prístup rómskej osady k pitnej vode
V Betlanovciach (okr. Spišská Nová Ves) na Spiši chcú zlepšiť prístup obyvateľov rómskej osady k pitnej vode. Ako pre agentúru SITA potvrdila starostka obce Slávka Kremnická, pôjde o rozšírenie obecného vodovodu a vybudovanie výdajného automatu pitnej vody. Celková predpokladaná hodnota predstavuje viac ako 202-tisíc eur bez DPH. Samospráva bude projekt financovať z dotácie Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje a vlastných zdrojov. V súčasnosti hľadá dodávateľa stavebných prác.

Projekt zlepšenia prístupu marginalizovanej rómskej komunity k pitnej vode označila starostka za veľmi potrebný. „Rómska osada síce mala vodovod, ale nikdy nebol zfunkčnený, čiže ho potrebujeme urobiť nanovo. Plus tam umiestnime výdajný stojan s vodou pre tých obyvateľov, ktorí sa nepripoja a nebudú odoberať vodu, aby mali stále prístup k pitnej vode,“ opísala.

Zásobovanie obyvateľov vodou v obci Betlanovce v lokalite Za Hornádom je teraz individuálne z vlastných studní. „Množstvo vody a kvalita vody v studniach má stále zhoršujúcu sa tendenciu. Rozšírením verejného vodovodu do tejto časti obce tieto problémy pominú. Bude zabezpečené dostatočné množstvo kvalitnej pitnej vody pre všetkých obyvateľov a zároveň sa zabezpečí aj protipožiarna ochrana územia,“ uvádza sa v materiáloch vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie.

Zámerom projektu je tiež podpora technickej vybavenosti obce, ako aj zníženie pravdepodobnosti výskytu epidémií. V Betlanovciach žije dokopy takmer 750 obyvateľov, približne polovicu tvoria Rómovia.

Zdroj: SITA

 
Skočiť na hlavné menu