Utekáč: Obec má nový vodovod


Dátum: 26.09.2022

Obrázok k aktualite Utekáč: Obec má nový vodovod
 V Utekáči v okrese Poltár vymenili staré vodovodné potrubie za nové. Investícia, ktorá sa realizovala od apríla 2021, stála 432.864 eur. Informoval o tom TASR starosta Miroslav Barutiak.

"Vodovod je už skolaudovaný a už ho aj užívame. Išlo o výmenu asi dvoch kilometrov vodovodného potrubia od vodojemu, ktorý je nad obcou," povedal starosta.

Pôvodný vodovod bol v obci postavený ešte v roku 1950. Dedina ho má vo vlastnej správe. Už dlhší čas však vykazoval množstvo porúch, bol v havarijnom stave. Občania museli tolerovať aj časté odstávky.

Na stavbu vodovodu získala obec nenávratný finančný príspevok z eurofondov, agendu aktuálne riadi Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR. Podľa starostu takto získali 75 percent oprávnených nákladov, päť percent bola spoluúčasť obce a 20 percent tvorila DPH. "Na to sme si museli však zobrať úver, keďže pri tejto investícii ide pre obce o neoprávnenú položku. Robí to približne 88.000 eur, čo je pre nás veľmi veľa. Písali sme však na ministerstvá a predsa len požiadali o vrátenie DPH," pripomenul Barutiak, podľa ktorého napríklad vodárenským spoločnostiam, ktoré takéto stavby realizujú, DPH vracajú.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu