Trnava: Obnova Námestia SNP je ukončená, stalo sa pešou zónou


Dátum: 07.12.2023

Obrázok k aktualite Trnava: Obnova Námestia SNP je ukončená, stalo sa pešou zónou

Komplexná obnova Námestia SNP je úspešne ukončená. Priniesla moderný, estetický a bezpečný verejný priestor, novú zeleň aj odkaz na históriu tohto miesta, pričom nadviazala na nedávno zrekonštruovaný Ružový park v jeho blízkosti.

Architektonický návrh od Ateliéru DV z Trnavy vrátil námestiu jeho podobu z 20. rokov minulého storočia z dielne architekta Josefa Mareka. Jeho súčasťou sú aj repliky pôvodných barokových sôch sv. Jozefa a Panny Márie na mieste niekdajšieho mosta. Parčík tiež dostal nové oplotenie, obnovila sa fontána, zaujímavým kompozičným prvkom novo vzniknutej pešej zóny je priestorová́ prezentácia Dolnej brány. Ďalšie výsledky archeologického prieskumu – pozostatky barbakanu, opevnenia, kostola a mostu – sú prezentované odlišnou dlažbou v rámci spevnených plôch.


Návštevníkov zo smeru od Ulice Andreja Žarnova vítajú repliky dobových sôch


Cez priehľadnú dosku nahliadnete do minulosti – na miesto, kde kedysi stála Dolná brána s barbakanom


Pribudla aj nová zeleň

Jeden z najväčších projektov mesta v tomto roku stál takmer 2,2 milióna eur, pričom viac než 1,8 milióna eur získalo Mesto Trnava z Integrovaného regionálneho operačného systému (IROP) 2014 – 2022.

„Opäť sme ukázali našu pripravenosť na eurofondové výzvy a vďaka kvalite projektu sme z mestského rozpočtu ušetrili významnú sumu, ktorú môžeme použiť na ďalšie investície,“ hovorí primátor Trnavy Peter Bročka.


Pešia zóna vás prevedie od stanice až do centra

Rekonštrukcia zmenila Námestie SNP na pešiu zónu. Medzi stanicou a centrom mesta denne prejdú tisícky chodcov – doteraz bez toho, aby sa tu zdržali dlhšie. Po novom bude námestie miestom, kde si v peknom počasí radi posedíte a doprajete chvíľu relaxu. Svoju krásu naplno ukáže po zime. Spolu s rozkvitnutým Ružovým parkom budú patriť k najkrajším miestam v centre Trnavy.


Pamätník osloboditeľov bol počas rekonštrukcie zreštaurovaný a otočený o 90 stupňov


Obnovené námestie sa ukáže v plnej kráse s príchodom jari


Skočiť na hlavné menu