Trenčín bude Európskym hlavným mestom kultúry 2026


Dátum: 10.12.2021

Obrázok k aktualite  Trenčín bude Európskym hlavným mestom kultúry 2026

Predsedníčka medzinárodnej odbornej poroty Paulina Florjanowicz oznámila v piatok 10. decembra krátko po 16.00 h rozhodnutie poroty. Titul Európske hlavné mesto kultúry 2026 získalo mesto Trenčín. Stalo sa tak po takmer dvojročnej intenzívnej príprave a dvoch výberových kolách. Z ôsmich kandidujúcich miest vo finále bojovali, okrem Trenčína, aj Nitra a Žilina.

„Projekt Európske hlavné mesto kultúry je ďalším článkom do mozaiky transformácie nášho mesta, ktorú sme začali pred jedenástimi rokmi. Titul nám dáva príležitosť plánované zmeny urýchliť a dokázať, že naše mesto aj región v sebe nosí obrovský potenciál stať sa moderným, otvoreným, európskym,” povedal primátor Trenčína Richard Rybníček

„Som veľmi hrdý na tím ľudí, ktorým som od začiatku veril, podporoval ich. Sú mimoriadne šikovní, talentovaní, obetaví, skvelí,“ dodal primátor.

Zdôraznil, že projekt je úspešný aj vďaka podpore partnerov – Trenčianskeho samosprávneho kraja, všetkých miest v regióne, Zlínskeho kraja, ministerstiev kultúry, obrany, zahraničných vecí, Trenčianskej univerzity A. Dubčeka a jednotlivcov z radov dobrovoľníkov i zástupcov firemného sektora. Ako kľúčový a silný moment primátor vníma práve prepojenie, úsilie a aktivitu širokého spektra organizácií a inštitúcií v regióne.

„Sme veľmi šťastní, dojatí, aj veľmi unavení. Dúfali sme, verili a teraz je to realitou. Ďakujeme vám všetkým, ktorí ste v procese kandidatúry venovali svoj čas, vedomosti a skúsenosti. Sme v tom spolu a ideme ďalej. Ďakujeme aj Nitre a Žiline, boli ste silnými súpermi, ktorí nás nenechali poľaviť. Sme vďační, že sme boli na tejto ceste spolu,” povedala manažérka projektu Lucia Dubačová. „Sme pripravení začať s realizáciou programu Trenčín Európske hlavné mesto kultúry 2026 od januára 2022 pod hlavičkou neziskovej organizácie Kreatívny inštitút Trenčín (KIT). Od začiatku roka rozbehneme transparentné výberové konanie najprv na výkonného a umeleckého riaditeľa, neskôr aj na ďalšie pozície,” vysvetlila nasledujúce kroky L. Dubačová.

Program kandidatúry Trenčína na Európske hlavné mesto kultúry 2026 nájdete na stiahnutie na stránke www.trencin2026.sk v sekcii Bid book. Okrem verzií v slovenskom a anglickom jazyku je k dispozícii aj ľahko čitateľná verzia. Obsahuje jednoduchý text, veľké písmená a piktogramy, vďaka čomu môže byť obsah projektu prístupný naozaj pre všetkých.


Skočiť na hlavné menu