Trebišov: Začína sa výstavba kompostárne na biologicky rozložiteľný odpad


Dátum: 25.03.2022

Obrázok k aktualite Trebišov: Začína sa výstavba kompostárne na biologicky rozložiteľný odpad
Výstavbu kompostárne začína realizovať mesto Trebišov. Celkový rozpočet projektu Zhodnocovanie biologicky rozložiteľného komunálneho odpadu je viac ako 3,1 milióna eur, mesto na to využíva eurofondy. Základný kameň výstavby v piatok poklopali za účasti vedenia mesta, zazmluvnené obdobie ukončenia prác je január 2023.

"Výstavba je projektovaná v areáli bývalých vojenských skladov PHM v lokalite Nový Koronč na rozlohe približne 13.000 štvorcových metrov," informovala hovorkyňa trebišovskej radnice Martina Mištaničová. Zhotoviteľom stavby je spoločnosť 3 Energy.

Na projekt získala samospráva viac ako tri milióny eur cez Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Operačný program Kvalita životného prostredia, mesto Trebišov participuje sumou zhruba 158.000 eur.

"Investícia zahŕňa stavebné práce, súčasťou ktorých bude vybudovanie kompostárne s technológiou prevzdušňovania, ale aj technické vybavenie kompostárne a obstaranie nádob určených na zber a spracovanie odpadu," priblížila hovorkyňa.

Kompostáreň umožní premeniť odpad na kompost – produkt, ktorý budú môcť podľa radnice využiť Trebišovčania vo svojich záhradách, ale aj pri pestovaní kvetov a okrasných rastlín na balkónoch či pri bytových domoch. Mesto plánuje využívať vyprodukovaný kompost napríklad na verejných priestranstvách aj kvetinových záhonoch.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu