STARÁ ĽUBOVŇA: Z bývalej kotolne je zariadenie sociálnych služieb, išlo naň takmer 1,79 milióna eur


Dátum: 26.04.2023

Obrázok k aktualite STARÁ ĽUBOVŇA: Z bývalej kotolne je zariadenie sociálnych služieb, išlo naň takmer 1,79 milióna eur
V Starej Ľubovni skončili s prácami na novom zariadení sociálnych služieb pre seniorov, mesto si už stavbu od zhotoviteľa prevzalo. Informoval o tom primátor mesta Ľuboš Tomko počas tohtotýždňového zasadnutia mestského zastupiteľstva. Do konca augusta je podľa jeho slov cieľom mať celú budovu zaradenú do siete poskytovateľov sociálnych služieb. Zariadenie vzniklo stavebnou úpravou bývalej kotolne nemocnice, na práce išlo takmer 1,79 milióna eur s DPH.

Na práce išlo oproti pôvodne vysúťaženej sume v roku 2021 o približne 230-tisíc eur viac. Pôvodná cena diela bola v hodnote takmer 1,56 milióna eur s DPH. Dôvodom boli nepredvídateľné práce, ako aj navýšenie cien materiálov. Vyplýva to z podpísaného tretieho dodatku k zmluve zverejneného vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie. Samospráva získala na tento projekt nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 1,5 milióna eur z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Integrovaného regionálneho operačného programu. Zvyšnú sumu financovala z vlastných zdrojov. „V rozpočte na tento rok máme vyčlenených 50-tisíc eur na prevádzku zariadenia, ale potrebujeme ho ešte vybaviť, začnú sa procesy v rámci obstarávania na nábytok,“ avizoval primátor. Kľúčová je podľa Tomka súčasná kolaudácia a tiež to, či sa zariadenie skutočne podarí zaradiť do siete poskytovateľov do spomínaného termínu. V druhom polroku 2023 chce samospráva zároveň spustiť procesy na výber potrebných zamestnancov.

Nízkokapacitné zariadenie pre dvanásť klientov by malo poskytovať služby celoročne. Hlavným cieľom projektu je zvýšenie rozsahu a dostupnosti poskytovaných sociálnych služieb. Kým v roku 2004 bolo v Starej Ľubovni 1 103 obyvateľov nad 62 rokov, k 1. januáru 2021 ich bolo 2 535. Nové zariadenie má vytvárať ucelený komplex s Ľubovnianskou nemocnicou.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu