STARÁ ĽUBOVŇA: Na sídlisku budú mať studňu, poslúži na zavlažovanie


Dátum: 13.06.2023

Obrázok k aktualite STARÁ ĽUBOVŇA: Na sídlisku budú mať studňu, poslúži na zavlažovanie
 Vo vnútrobloku jedného zo sídlisk v Starej Ľubovni budú mať studňu. Potvrdil to pre agentúru SITA primátor Ľuboš Tomko, podľa ktorého sa už podarilo zrealizovať vrt, ktorého výsledkom je výdatný prameň vody. Samotnú studňu tam chcú osadiť v priebehu letných mesiacov, poslúži na zavlažovanie územia. Ide o súčasť projektu, ktorého zámerom je regenerovať vnútroblok pri OC Družba s uplatnením ekologických princípov tvorby a ochrany zelene. Celkové oprávnené výdavky projektu predstavujú takmer 726-tisíc eur, pričom samospráva naň získala nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako 689-tisíc eur z Európskeho fondu regionálne rozvoja. Zvyšnú sumu dofinancuje z vlastných zdrojov.
Jedným z dôležitých prvkov projektu je podľa primátora zadržiavanie dažďovej vody v území. Jeho súčasťou je tak špeciálna vodozádržná dlažba či dažďová záhrada. „Studňa nie je až taká inovatívna, vraciame sa skôr k starým časom. Pod lipou, ktorá je najkrajším stromom v celom vnútrobloku, bola navŕtaná 15-metrová studňa, kde bude osadená ručná pumpa, ako kedysi v minulosti,“ opísal. Ľudia si odtiaľ budú môcť v prípade potreby zavlažovania načerpať úžitkovú vodu, ktorá bude slúžiť na zalievanie záhonov, a to aj vzhľadom na masívnu výsadbu. „Bude potrebné to pravidelne zalievať, preto chceme zapájať ľudí čo najviac aj do takejto starostlivosti o svoje prostredie. Je to novinka, pretože v neďalekom, už zrekonštruovanom vnútrobloku, sme mali fontánu, v tomto bude studňa,“ dodal Tomko.
Hlavným cieľom projektu je dosiahnuť zlepšenie environmentálnych aspektov vo vnútrobloku na najväčšom a najhustejšie zaľudnenom sídlisku Západ. Projekt rieši plochu s rozlohou 11-tisíc metrov štvorcových. Podľa primátora mesta bol už daný vnútroblok v havarijnom stave. Súčasťou projektu je deväť stavebných objektov. V rámci obnovy sa napríklad počíta s rekonštrukciou chodníkov a schodísk, petangovým, detským a workoutovým ihriskom, ale aj miestom pre stolný tenis. Pribudnúť by mala aj komunitná záhrada, predzáhradky, a zrevitalizuje sa aj zeleň. Projekt by mal byť ukončený do konca roka.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu