Spišskú Starú Ves čaká výstavba kompostárne za takmer 400-tisíc eur, využije eurofondy


Dátum: 23.05.2022

Obrázok k aktualite Spišskú Starú Ves čaká výstavba kompostárne za takmer 400-tisíc eur, využije eurofondy
Mesto Spišská Stará Ves na Zamagurí začne onedlho s výstavbou kompostárne. Pôjde na ňu takmer 396-tisíc eur. Ako pre agentúru SITA potvrdil primátor mesta Ján Kurňava, verejné obstarávanie na dodávateľa stavebných prác už bolo ukončené. Samospráva podpísala zmluvu o dielo s jeho víťazom, ktorým sa stala popradská spoločnosť Arprog, v polovici mája. S prácami by sa malo podľa primátora začať v priebehu mesiaca až dvoch.

Práce bude samospráva financovať z Európskych štrukturálnych investičných fondov. Prvé verejné obstarávanie samospráva vyhlásila ešte v roku 2020, vtedajší dodávateľ však od projektu odstúpil a tak ho obec musela realizovať nanovo. Výstavba ju teraz vyjde drahšie. „Práce sa predražili, oproti predpokladanej hodnote zákazky je tam navýšenie o približne 50-tisíc eur,“ dodal primátor. Samotná výstavba by mala trvať osem mesiacov.

Kompostáreň má podľa obce poslúžiť na zhodnocovanie vybraných druhov biologicky rozložiteľných odpadov. „V rámci stavebných prác sa vytvorí spevnená a manipulačná plocha, ktorá bude slúžiť pre kompostovanie. Areál pre kompostovisko bude dopĺňať prístrešok pre sklad materiálu a náradia na kompostovanie a sklad kompostu,“ uvádza sa v sprievodnej správe k projektu. Z kompostovaných plôch bude kal akumulovaný v akumulačnej nádrži a odvážaný na ďalšie spracovanie.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu