SPIŠSKÁ NOVÁ VES: V meste začnú s prestavbou zdravotného strediska na Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti


Dátum: 02.02.2022

Obrázok k aktualite SPIŠSKÁ NOVÁ VES: V meste začnú s prestavbou zdravotného strediska na Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti

V Spišskej Novej Vsi sa vo februári začne s obnovou zdravotného strediska na sídlisku Západ. Pre agentúru SITA to uviedol vedúci oddelenia výstavby a dopravy na tamojšom mestskom úrade Milan Mucha. Stať by sa z neho malo moderné Centrum integrovanej zdravotnej starostlivosti. Práce za viac ako 451-tisíc eur bez DPH bude realizovať víťaz verejného obstarávania, spišskonovoveská spoločnosť Alkon SV, s.r.o. Podľa Muchu jej mesto odovzdá stavenisko v piatok 4. februára. Samospráva bude projekt financovať z eurofondov, a to z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Rekonštrukcia by mala trvať dvanásť mesiacov. Stavebné úpravy sa budú týkať zmeny dispozície, kde sa počíta s centrálnou čakárňou pre pacientov a tiež vytvorením centrálnych hygienických priestorov pre pacientov. „V rámci zmeny dispozície bude riešená aj nová elektroinštalácia na oboch podlažiach. Stavba rieši inštaláciu rekuperácie ako spôsobu vetrania vnútorných priestorov s opätovným využitím tepla zo znečisteného vzduchu,“ uvádza sa v podkladoch k projektu. Na budove tiež vymenia okná a vonkajšie dvere. Kompaktný zatepľovací systém by mal zase pomôcť výrazne znížiť spotrebu energií na prevádzku budovy.

Celú budovu čaká zároveň debarierizácia, pribudne vstupná rampa, schodisková plošina a samostatné WC pre imobilných. Ako v minulosti pre SITA uviedla vedúca referátu rozvoja mesta mestského úradu Darina Paveleková, súčasťou bude aj zariadenie verejných priestorov a ambulancií materiálno-technickým vybavením v súlade s metodikou CIZS. Projekt počíta aj s vybavením ambulancií a spoločných priestorov modernými informačnými a komunikačnými technológiami (IKT), ako je výpočtová technika a moderný vyvolávací systém vo forme e-časenky.

V novom centre by mal mať priestor všeobecný lekár pre dospelých, rovnako aj pre deti a dorast, ďalej lekár so špecializáciou gynekológia a pôrodníctvo, ako aj ďalší špecializovaní lekári. Centrum sa bude týkať spádovej oblasti, ktorá zahŕňa Arnutovce, Danišovce, Harichovce, Iliašovce, Letanovce, Lieskovany, Smižany, Spišská Nová Ves, Spišské Tomášovce a Tepličku.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu