Slovensko-maďarský cyklomost medzi obcami Dobrohošť a Dunakiliti môžu začať stavať


Dátum: 28.02.2023

Obrázok k aktualite Slovensko-maďarský cyklomost medzi obcami Dobrohošť a Dunakiliti môžu začať stavať
Výstavba slovensko-maďarského cyklomosta medzi obcami Dobrohošť v okrese Dunajská Streda a Dunakiliti v obvode Mosonmagyaróvár sa po ukončení medzinárodného verejného obstarávania môže začať. Most bude slúžiť cyklistom, chodcom, záchranárskym zložkám a vozidlám údržby, otvoriť ho plánujú na jar budúceho roka. Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, hlavný partner projektu, o tom informoval v utorok s tým, že schválený rozpočet výstavby cyklomosta je 10,4 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Rozdelenie financovania medzi Slovenskom a Maďarskom je 50:50. Z celkového objemu prislúchajúceho slovenskej strane bude 4,2 milióna eur, teda 85 % financovaných z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, 5 percent zo štátneho rozpočtu SR a zvyšok dofinancujú vodohospodári.
 
Most prepojí Malý Žitný ostrov na Slovensku a Szigetköz v Maďarsku a stane sa súčasťou riečnej cyklotrasy EuroVelo 6. Slovensko sa tak napojí na európsku cyklomagistrálu. Premostenie hraničnej rieky bude mať celkovú dĺžku takmer 500 metrov, polovica z nej pôjde priamo nad vodou. Projekt mosta pre cyklistov a peších je spolufinancovaný z prostriedkov Európskej únie z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci programu cezhraničnej spolupráce Interreg Slovenská republika - Maďarsko.
 
Vodohospodárska výstavba považuje cyklomost za jeden zo strategických krokov v rozvoji turizmu na Žitnom ostrove. „Cyklomost otvorí možnosti Slovákom, Maďarom i všetkým nadšencom cyklistiky. Vďaka cyklomostu budú mať možnosť popri svojich športových aktivitách spoznávať túto špecifickú pohraničnú oblasť,“ priblížil generálny riaditeľ podniku Vladimír Kollár.
 
Partnerom projektu na maďarskej strane je Ministerstvo výstavby a dopravy Maďarska, projektový manažment vykonáva Regionálna rozvojová agentúra Ister. Vodohospodárska výstavba obstarávala výstavbu cyklomosta spolu s maďarskou spoločnosťou NIF Nemzeti lnfrastruktúra Fejlesztô. Za zhotoviteľa stavby cyklomosta vybrali spoločnosť Ingsteel, spol. s r.o., Bratislava, tá sa zaviazala vybudovať ho najneskôr do 435 dní od účinnosti zmluvy 26. januára tohto roka. Zmluvná cena prác je 6,2 milióna eur bez DPH. Transeurópska sieť EuroVelo je najdôležitejšia sieť s nulovými emisiami a plne dopĺňa sieť TEN-T, v súčasnosti pozostáva z viac ako 45-tisíc kilometrov cyklistických trás a naplánovaná je výstavba ďalších tisícok kilometrov - po dokončení to bude cez 70-tisíc kilometrov.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu