SLÁDKOVIČOVO: Malé cezhraničné projekty pomohli turizmu, kultúre aj ochrane životného prostredia


Dátum: 30.03.2023

Obrázok k aktualite SLÁDKOVIČOVO: Malé cezhraničné projekty pomohli turizmu, kultúre aj ochrane životného prostredia
Európske zoskupenie územnej spolupráce (EZÚS) Rába – Dunaj – Váh podporilo v rámci Fondu malých projektov v období rokov 2017 až 2022 spolu 126 projektov v celkovej hodnote približne šesť miliónov eur. Tieto projekty v programe spolupráce Interreg Slovenská republika –Maďarsko reprezentujú úspešnú cezhraničnú spoluprácu vyše 270 obcí a miest. Po rokovaní zhromaždenia EZÚS Rába – Dunaj – Váh v Sládkovičove v okrese Galanta o tom informoval predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.
 
Cieľom Fondu malých projektov je posilňovanie cezhraničnej spolupráce vytváraním dlhodobých partnerstiev na miestnej úrovni. „Zrekonštruované boli rôzne pamiatky, vybudované boli ihriská či fitness parky. Zriadené boli pútnické cesty, náučné chodníky a zorganizované školenia, workshopy čí tábory,“ povedal Viskupič. Aj keď ide o malé projekty v rozsahu investícií 30 – 50-tisíc eur, pre mnohé obce sú podľa neho veľmi významné. Ako príklady úspešných projektov uviedol zlepšenie podmienok pre aktívny oddych a turizmus v obciach Ňárad a Tápióbicske, kde bol vytvorený multifunkčný rekreačný park vhodný pre všetky generácie, ďalej zrekonštruovaný Dom ľudových tradícií v obci Bajtava alebo plávajúci pontón na Malom Dunaji v obci Tomášov.
 
Podpredseda Trnavského samosprávneho kraja a predseda odbornej komisie EZÚS József Berényi podotkol, že okrem Fondu malých projektov sa podarilo rozdeliť 300-tisíc eur aj na konkrétnu pomoc pre podnikateľov z oblasti potravinárskeho priemyslu. Finančná pomoc bolo prerozdelená medzi tri slovenské a dva maďarské subjekty. Podľa výkonnej riaditeľky EZÚS Rába – Dunaj – Váh Emy Vasiovej by od septembra tohto roku mal opäť pokračovať mechanizmus Fondu malých projektov s tým, že čerpanie prostriedkov bude jednoduchšie.
 
Združenie bolo založené v roku 2011 ako nezávislý nezisková organizácia. V súčasnosti je jeho súčasťou Trnavský samosprávny kraj, župa Győr – Moson – Sopron, župa Komárom – Esztergom, a v neposlednom rade Bratislavský samosprávny kraj a župa Pest, ktoré sa pripojili v roku 2015.
 
Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu