Rok 2022 bude Európskym rokom mládeže


Dátum: 07.12.2021

Obrázok k aktualite Rok 2022 bude Európskym rokom mládeže
Vyjednávači Európskeho parlamentu a Rady EÚ sa dohodli na tom, že rok 2022 bude Európskym rokom mládeže. Príslušnú politickú dohodu, ktorú sa podarilo dosiahnuť v pondelok večer, privítala v utorok Európska komisia (EK).

Komisia tento návrh predložila v októbri, následne o ňom rokovali europarlament a Rada EÚ.

Eurokomisárka pre inovácie, výskum, kultúru, vzdelávanie a mládež Marija Gabrielová sa pri tejto príležitosti poďakovala vyjednávačom oboch inštitúcií za to, že dosiahli dohodu v rekordne krátkom čase.

"Pozývam všetkých mladých Európanov, aby sa zúčastnili na mnohých záväzkoch, iniciatívach a akciách, ktoré spustíme od januára 2022," uviedla Gabrielová.

Politickú dohodu ešte musia odobriť poslanci Európskeho parlamentu a ministri členských krajín. Európsky rok mládeže odštartuje počas francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ.

V priebehu budúceho roka bude EK koordinovať sériu činností a to v úzkom kontakte s europarlamentom, členskými štátmi, regionálnymi a miestnymi orgánmi, mládežníckymi organizáciami a samotnými mladými ľuďmi.

Iniciatívy Európskeho roka mládeže budú podporené sumou osem miliónov eur z programu Erasmus+ a Európskeho zboru solidarity. K jeho cieľom a aktivitám budú významne prispievať aj iné programy a nástroje Únie.

V roku 2022 sa očakáva spustenie niekoľkých hlavných iniciatív - patrí tam aj ALMA, iniciatíva na pomoc mladým ľuďom, ktorí nie sú zamestnaní, nevzdelávajú sa alebo neabsolvujú odbornú prípravu, nájsť si cestu na trh práce. Európsky rok mládeže pôjde ruka v ruke s ozdravným plánom EÚ budúcej generácie, ktorý otvára perspektívy pre mladých ľudí vrátane kvalitných pracovných miest a príležitostí na vzdelávanie a odbornú prípravu.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu