RKC v Prievidzi má zrekonštruovanú sálu za 220.000 eur


Dátum: 29.01.2024

Obrázok k aktualite RKC v Prievidzi má zrekonštruovanú sálu za 220.000 eur
Moderný a variabilný priestor pre kultúru otvorilo Regionálne kultúrne centrum v Prievidzi koncertom sláčikového tria Adventure Strings. Rekonštrukcia sály viackrát visela na vlásku. V sídle župného RKC Prievidza na Záhradníckej ulici v Prievidzi nájdete nielen reprezentatívne výstavné priestory Galérie REGIONART, ale i modernú sálu pre rozmanité typy podujatí. Jej rekonštrukciu prievidzskí kultúrnici pripravovali už od roku 2021, na prelome programových období eurofondov aj pandémie. K samotnej rekonštrukcii teda došlo až v roku 2023.

„Odkryli sme strop a vymenili svietidlá, vymenili sme komplet podlahové krytiny, doplnili sme svetelnú a zvukovú techniku. Aby sa zvýšil divácky komfort, v sále pribudol mobilný systém stupňovitého sedenia pre divákov, ktorý je variabilný a my môžeme posúvať hľadisko a javisko podľa toho, ako to bude produkcia v sále potrebovať,“ hovorí riaditeľka RKC Prievidza Ľudmila Húsková.


Projekt rekonštrukcie polyfunkčnej sály a priľahlých priestorov bol podporený z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) sumou takmer 200-tisíc eur, reálne náklady sa však vyšplhali až k sume 220-tisíc eur. Trenčianska župa sa na financovaní podieľala sumou vo výške bezmála 30-tisíc eur. Podmienkou projektu boli aj hygienické opatrenia, divákov do sály vpustia bezdotykové dvere a čistý vzduch vo vnútri zabezpečujú germicídne žiariče.
Skočiť na hlavné menu