REVÚCA: Prvé slovenské literárne gymnázium čaká prestavba na nový kultúrny stánok


Dátum: 23.07.2022

Obrázok k aktualite REVÚCA: Prvé slovenské literárne gymnázium čaká prestavba na nový kultúrny stánok

Areál bývalého Prvého slovenského literárneho gymnázia (PSLG) v Revúcej prejde premenou na novú interaktívnu kultúrno - vzdelávaciu inštitúciu. Revitalizáciu pripravila a aktuálne verejné obstarávanie na stavebné práce vyhlásila nezisková organizácia Litterra, ktorú založil Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK). Ako pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa Lenka Štepáneková, predbežná hodnota zákazky na stavebnú časť bola určená na takmer 2,1 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH).

„Predmetom pripravovanej premeny je vytvorenie modernej, interaktívnej, kultúrne-edukatívnej inštitúcie s expozičným výstupom ako miesta zážitkov, vzdelávania, stretávania sa literátov, filozofov a umeleckých komunít nielen zo Slovenska, ale aj z Európy,“ objasnila hovorkyňa s tým, že cieľom prác je kompletná rekonštrukcia historickej novšej budovy PSLG, rekonštrukcia strednej budovy a výstavba prepojenia stavieb podľa schválenej stavebnej dokumentácie.

„Veľmi dôležitou časťou stavebných prác je odstránenie havarijných stavov a odstránenie vlhnutia historickej budovy. Dôležitým výsledkom rekonštrukcie je tiež vytvorenie expozičných priestorov v podkroví, vytvorenie nových a hlavne bezbariérových komunikačných trás,“ doplnila Štepáneková.

Financovanie projektu je zabezpečené vďaka finančným prostriedkov získaných od National Development Fund II., kde financovanie poskytnuté na tento projekt bolo podporené z Integrovaného regionálneho operačného programu, prioritnej osi 3 a je taktiež spolufinancovaný z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Celková suma na rekonštrukciu bude známa po skončení verejného obstarávania.

„Termín ukončenia stavebných prác a inštalácie expozícií bude určený na základe výsledkov súťaže a na základe podpísanej zmluvy medzi objednávateľom a dodávateľom prác a služieb,“ uzavrela hovorkyňa a doplnila, že vzhľadom k tomu, že v súčasnosti prebieha proces verejného obstarávania, nie je možné určiť termín ukončenia rekonštrukcie.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu