Revitalizácia hlavného vstupu do Gemersko-malohontského múzea a zriadenie návštevníckeho centra


Dátum: 17.08.2023

Obrázok k aktualite Revitalizácia hlavného vstupu do Gemersko-malohontského múzea a zriadenie návštevníckeho centra
V Gemersko-malohontskom múzeu (GMM) v Rimavskej Sobote začína vysúťažená firma pracovať na revitalizácii hlavného vchodu do múzea. Ako informoval PR-referent múzea Ján Ulický, ide o moderné poňatie vstupu do múzea a zriadenie plnohodnotného návštevníckeho centra zodpovedajúceho súčasným nárokom a očakávaniam návštevníkov a verejnosti. Múzeum na tento účel získalo z európskych zdrojov dotáciu vo výške viac ako 90-tisíc eur, pričom tento projekt je prvým krokom k postupnej rekonštrukcii interiéru inštitúcie.

Upravený bude priestor na prístupovej chodbe tak, aby vznikol jednoliaty a návštevnícky príťažlivý moderný priestor. „Pôvodný masívny zamrežovaný vstup bude nahradený presklenými automatickými dverami. V priestore budú moderné vitríny na propagačné materiály, publikácie a zborníky z produkcie GMM. Súčasťou rekonštrukcie budú aj vykurovacie telesá, nová elektroinštalácia či osvetlenie,“ doplnil PR-referent. Charakter niektorých prác bude mať dosah aj na obmedzenie činnosti múzea vo vzťahu k návštevníkom. Dôvodom je bezpečnosť návštevníkov. „Múzeum nebude pre verejnosť uzatvorené úplne a o konkrétnych termínoch a obmedzeniach bude inštitúcia včas informovať na svojej webovej stránke a na facebookovom profile.

Sprístupnená pre návštevníkom bude dolná chodba a jedna výstavná miestnosť,“ dodal Ulický. Historická budova múzea v Rimavskej Sobote je pôvodne klasicistický objekt delostreleckých kasární postavený v roku 1850 podľa projektu architekta Ferenca Miksa. Počiatky súčasného vstupu do výstavných a expozičných priestorov možno datovať až do konca 70. rokov 20. storočia, keď bola verejnosti v roku 1979 sprístupnená stála vlastivedná expozícia. Z tohto hľadiska má jeho rekonštrukcia veľký význam.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu