Projekt Interreg Transgreen získal ocenenie Natura 2000 Award


Dátum: 22.03.2022

Obrázok k aktualite Projekt Interreg Transgreen získal ocenenie Natura 2000 Award

Projekt Interreg Transgreen (Integrované plánovanie rozvoja dopravy) získal ocenenie Natura 2000 Award. Do súťaže ho prihlásila Agentúra ochrany prírody a krajiny ČR (AOPK ČR). Projekt predstavili na stretnutí zástupcov susediacich chránených území a organizácií, a to AOPK ČR, Štátnej ochrany prírody SR (ŠOP SR) a zástupcu Európskej komisie Andrása Bartala v Dolní Lomnej v Českej republike. Informoval o tom Odbor komunikácie a propagácie ŠOP SR v tlačovej správe.

„Znie to ako fráza, ale príroda našťastie nepozná hranice. So slovenskými kolegami sme rokovali napríklad aj o tom, ako pomôcť niektorým druhom rastlín a živočíchov z československého pohraničia. V Bielych Karpatoch aktuálne beží napríklad veľký projekt Zo života hmyzu, v Beskydskej oblasti by sme sa radi zamerali na ochranu tetrova hlucháňa. Dôležitou témou však sú veľké šelmy. Skúsenosti Slovenska, kde dlhodobo žije vlk, rys či medveď, sú pre nás veľmi dôležité,“ uviedol riaditeľ AOPK ČR František Pelc.

Na stretnutí zástupcovia rokovali aj o možnostiach spolupráce pri príprave cezhraničných projektov. Pozornosť venovali aj problematike ochrany a manažmentu veľkých šeliem na Slovensku a v Čechách vrátane činnosti Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP SR. Zástupcovia navštívili aj cezhraničné koridory pre pohyb veľkých šeliem. „Neexistujú na svete dva národy, ktoré majú k sebe tak blízko ako Česi a Slováci. Aj napriek rozdeleniu Československa sa podarilo zachovať veľmi úzke vzťahy a som veľmi rád, že sa to týka aj ochrany prírody," uzavrel generálny riaditeľ ŠOP SR Dušan Karaska.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu