Pribudne ďalší úsek Vážskej cyklomagistrály, aj cyklotrasa k atómovým elektrárňam


Dátum: 05.12.2022

Obrázok k aktualite Pribudne ďalší úsek Vážskej cyklomagistrály, aj cyklotrasa k atómovým elektrárňam

Trnavský samosprávny kraj vyhlásil verejné obstarávanie na zhotoviteľa ďalšieho úseku Vážskej cyklomagistrály zo Šúroviec v okrese Trnava po most v Siladiciach, ako aj na cyklocestičku z obce Jaslovské Bohunice k areálu atómových elektrární. Cyklisti by po nových cyklotrasách mali jazdiť už na budúci rok, predpokladaná výška investície je vyčíslená na takmer 2,5 milióna eur.

V prípade úseku Vážskej cyklomagistrály s dĺžkou 5,4 kilometra a jedným odpočívadlom je predpokladaná hodnota zákazky vyčíslená na približne 1,5 milióna eur. Nadviaže na úsek Sereď – Šúrovce, ktorý je momentálne tesne pred dokončením. Trnavský samosprávny kraj financuje cyklomagistrálu na svojom území z fondov Európskej únie.

Cyklocestička z Jaslovských Bohuníc do elektrární v dĺžke 1,9 kilometra vrátane premostenia potoka Blava, má stáť takmer 990-tisíc eur. „V tejto trase vidíme veľký potenciál vzhľadom na veľký počet dochádzajúcich za prácou k jednému z najväčších zamestnávateľov v regióne. Chceme, aby dochádzali komfortnejšie a najmä bezpečnejšie. Preto sme navrhli riešenie, v ktorom je trasa oddelená od frekventovanej cesty,“ povedal o tejto investícii trnavský župan Jozef Viskupič. Cyklotrasa bude výsledkom spolupráce Trnavského samosprávneho kraja, Slovenských elektrární a obce Jaslovské Bohunice. Generálny riaditeľ Slovenských elektrární Branislav Strýček pri podpisovaní memoranda o spolupráci v apríli tohto roku povedal, že požiadavka na túto infraštruktúru prišla od zamestnancov atómovej elektrárne, ktorí bicykel často využívajú na dopravu do práce, no na ceste sa pri terajšej intenzite motorovej dopravy necítia bezpečne.

V ďalšej etape sa podľa cyklokoordinátorky Trnavského kraja Silvie Szokolovej predpokladá výstavba cyklotrasy medzi Jaslovskými Bohunicami a Malženicami, následne bude možné uvažovať o spojení Malženíc s Trnavou.“

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu