Pri Ružínskej priehrade začali s výstavbou novej cyklocesty za viac ako 882-tisíc eur


Dátum: 16.07.2022

Obrázok k aktualite  Pri Ružínskej priehrade začali s výstavbou novej cyklocesty za viac ako 882-tisíc eur

Košický samosprávny kraj (KSK) začal výstavbu cyklocesty v obci Margecany za viac ako 882-tisíc eur. Bude mať dĺžku vyše 360 metrov, pričom poslúži cyklistom i chodcom. Informoval o tom KSK.

„Súčasťou cyklotrasy je vybudovanie dôležitej cyklolávky, ktorá je súčasťou Hornádskej vetvy kostrovej siete Družstevná pri Hornáde – Margecany – Krompachy - Spišská Nová Ves až po Hrabušice. Cyklisti tak budú môcť bezpečne obísť úsek mimoriadne frekventovanej cesty v smere na Kluknavu. Táto lávka zároveň poslúži ako spojnica cez Ružínsku priehradu pre domácich aj turistov,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Pripravovaná komunikácia pre cyklistov i peších široká tri metre, spĺňajúca európsky štandard, bude začínať na cyklotrase v mieste obslužnej komunikácie Slovenského vodohospodárskeho podniku pri vodnej nádrži Ružín. Trasa bude pokračovať stúpaním smerom k ceste II/547 ponad obidva oporné múry a ďalej poza autobusovú zastávku k existujúcemu priechodu pre peších. V niektorých miestach pribudne zábradlie či oporný múr dlhý 54 metrov. Oceľová lávka, ktorá je súčasťou projektu, má dĺžku vyše 142 metrov a bude kotvená v opornom múre. Cyklisti aj chodci vďaka nej prekonajú prevýšenia terénu s pridanou hodnotou - výhľadom na rieku Hornád pred vtokom do Ružínskej priehrady. Košický samosprávny kraj predložil projektový zámer aj ako žiadosť o Nenávratný finančný príspevok, čím sa pokúša získať značnú časť vynaložených finančných prostriedkov na refundáciu investície.

„Cyklocestičku v štrkovom povrchu svojpomocne zrealizuje technický úsek obce Margecany. V budúcnosti chceme túto cyklotrasu ešte viac zatraktívniť vybudovaním krajského cykloodpočívadla s príslušenstvom aj pre nabíjanie elektrobicyklov. V časti, kde plánovaná cyklocestička bude schádzať k rieke Hornád, máme záujem vybudovať oddychovú oázu s ohniskami, kde si prídu na svoje i rodiny s deťmi. Projekt, s ktorým spolu so župou začíname, je skvelým základom, ktorý plánujeme zveľadiť. Ďalším pokračovaním cyklotrasy by mala byť aj nová cyklolávka cez Hornád až k funkčným pilierom starého železničného mosta, kde máme odvážny zámer vybudovať atrakciu - presklený most,“ dodal starosta Margecian Igor Petrik.

Podľa zmluvy so zhotoviteľom bude cyklistická cestička pripravená k užívaniu do šiestich mesiacov od odovzdania staveniska.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu