PREŠOV: Nemocnica otvorila nové endoskopické pracovisko, investícia je takmer 1,1 milióna eur


Dátum: 28.09.2023

Obrázok k aktualite PREŠOV: Nemocnica otvorila nové endoskopické pracovisko, investícia je takmer 1,1 milióna eur
Fakultná nemocnica s poliklinikou (FNsP) J.A. Reimana v Prešove dnes otvorila nové pracovisko chirurgického oddelenia, na ktorom vznikli dve nové endoskopické sály so zázemím a zrekonštruovali sa priestory pre jednotku intenzívnej starostlivosti (JIS).

Na pracovisku sa začali robiť aj endoskopické a kolonoskopické výkony v celkovej anestézii, ktoré prešovská nemocnica doteraz nerobila. Náklady na rekonštrukciu financovalo zdravotnícke zariadenie z vlastných zdrojov a predstavovali sumu 546-tisíc eur.

Na prístrojové vybavenie získala nemocnica zdroje z európskych fondov vo výške viac ako 529-tisíc eur.

Ako informoval primár chirurgického oddelenia a zároveň medicínsky námestník pre chirurgické odbory FNsP v Prešove Jaroslav Barla, doteraz mali v prešovskej nemocnici jediné malé endoskopické pracovisko zabezpečujúce potreby chirurgického oddelenia. „Vzdali sme sa časti chirurgie a urobili sme takéto nové kompletné endoskopické pracovisko s dvoma úplne novými sálami a zázemím, to znamená aj s budiacou miestnosťou. Súčasťou tejto rekonštrukcie bola aj rekonštrukcia chirurgickej JIS-ky, ktorá sa nachádza v tomto trakte. Podarili sa teda v podstate dve veci,“ vysvetlil Barla. Nové pracovisko vzniklo v aktuálne menej využívanom septickom chirurgickom trakte, ktorý nahradilo rozšírenie endoskopického pracoviska. „Teraz toto oddelenie alebo táto endoskopická časť v podstate bude slúžiť aj pre našich gastroenterológov a bude otvorená pre všetkých pacientov z celého Prešovského kraja,“ poznamenal Barla. „Bol to hendikep, ktorý táto nemocnica vzhľadom na svoju veľkosť a význam v tomto regióne mala. Nemali sme toto pracovisko, keď sa porovnávame s inými nemocnicami v podobnej veľkosti a podobného významu, tak tie nemocnice toto pracovisko majú. To bol dôvod, aby sme pacientom z nášho kraja umožnili, aby nemuseli cestovať kade tade a nájdu to dnes u nás v našej nemocnice,“ zdôraznil riaditeľ prešovskej nemocnice Ľubomír Šarník. Nové priestory s vybavením umožnia okrem komplexného endoskopické vyšetrenia horného a dolného tráviaceho traktu aj endosonografiu a invazívne ERCP (endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia) vyšetrenie, ktorým sa dajú diagnostikovať a liečiť ochorenia žlčových ciest. „To sú vyšetrenia, ktoré sa vôbec nerobili a všetko sú to vyšetrenia, ktoré potrebujú pomerne nákladné technické vybavenie,“ poznamenal primár. Obe sály zároveň umožňujú vyšetrovať pacientov v celkovej anestézii s asistenciou anestéziológov. „Vidím veľký prínos ako v diagnostike, hlavne malígnych ochorení a pri karcinómoch žlčových ciest, karcinómu pankreasu, kde vieme zaviesť drenáž do žlčovodov a týchto ťažkých pacientov nemusíme prevážať buď na košické pracovisko alebo do Popradu či Ružomberka. Nové endosonografické vyšetrenie prinesie pokrok v liečbe hlavne karcinómov pažeráka, žalúdka, pankreasu a kolorektálneho karcinómu,“ vysvetlila primárka oddelenia klinickej onkológie Jaroslava Lešková s tým, že nové pracovisko zároveň skráti čas čakania pacienta na vyšetrenie. Na nové pracovisko zatiaľ pribudli dve zdravotné sestry a jeden lekár. Do budúcna podľa riaditeľa predpokladajú, že počet novoprijatých pracovníkov na tomto oddelení stúpne zhruba na desať.

Zdroj: SITA
Skočiť na hlavné menu