Premiér diskutoval s Ursulou von der Leyenovou o proeurópskom smerovaní Slovenska


Dátum: 31.05.2023

Obrázok k aktualite Premiér diskutoval s Ursulou von der Leyenovou o proeurópskom smerovaní Slovenska
Premiér Ľudovít Ódor sa dnes stretol s predsedníčkou Európskej komisie Usulou von del Leyenovou aby diskutovali o proeurópskom smerovaní Slovenskej republiky, o zdieľaní spoločných hodnôt, slobody a dodržiavania právneho štátu. Ódor spomenul tému implementácie Plánu obnovy a odolnosti SR a hovoril o snahe hľadať riešenia dovozu poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny. Informoval o tom v tlačovej správe Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.
 
Premiér spolu s podpredsedníčkou vlády Líviou Vašákovou predsedníčku Komisie informovali, že pre Slovensko je tento rok kľúčové požiadať o tretiu žiadosť o platbu. „Plán obnovy je katalyzátorom systémových zmien v krajine, má za sebou niekoľko nespochybniteľných úspechov. Teraz je dôležité nepoľaviť, ale pokračovať v rýchlo rozbehnutom vlaku. Práve prebieha dlhodobo plánovaná aktualizácia plánu obnovy, s Európskou komisiou nám ostáva dorokovať niekoľko otvorených otázok najmä ohľadom novej zelenej kapitoly REPowerEU,“ uviedol Ódor. Predseda vlády ďalej uviedol, že Slovensko potrebuje hľadať spoločné riešenia s partnermi vrátane členských štátov Európskej únie, Európskej komisie a Ukrajiny. „Naším cieľom je najmä export ukrajinských produktov do tretích krajín a od Komisie očakávame, že predstaví ďalší spoločný postup,“ skonštatoval Ľudovít Ódor.
 
Slovensko podporuje koridory solidarity, ktoré pomáhajú Ukrajine exportovať poľnohospodársku produkciu a zároveň zabraňujú vzniku potravinových kríz v krajinách tretieho sveta. Slovensko patrí k silným podporovateľom integrácie Ukrajiny do Európskej únie. „Stabilná a rozvinutá Ukrajina znamená stabilné a rozvinuté Slovensko,“ zdôraznil predseda vlády. 

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu