Predstavitelia samospráv o novom zákone o verejnom obstarávaní: Je to pre nás veľká pomoc


Dátum: 09.02.2024

Obrázok k aktualite Predstavitelia samospráv o novom zákone o verejnom obstarávaní: Je to pre nás veľká pomoc
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) pripravilo novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá má výrazne uľahčiť fungovanie všetkým verejným obstarávateľom. Na jej príprave ministerstvo spolupracovalo s odborníkmi, s ďalšími rezortmi, ale najmä s predstaviteľmi miest, obcí a krajov. Tí vnímajú novelu ako pomoc a veľký krok vpred.

„Tento zákon bol od začiatku jednou z našich hlavných priorít a nepripravovali sme ho za stolom v kancelárii, ale priamo v teréne a v spolupráci s tými, ktorých sa týka. Teda so starostami a primátormi, so županmi a taktiež s riaditeľmi inštitúcií, ako sú školy, škôlky, nemocnice alebo domovy sociálnych služieb. Už dnes máme od nich pozitívnu spätnú väzbu,“ vyhlásil minister investícií a regionálneho rozvoja Richard Raši.

„To, čo dnes trvá štyri alebo päť mesiacov, by mohlo trvať dva až tri týždne. Vďaka novele príde významným spôsobom k urýchleniu procesov. My poskytujeme služby obyvateľom. Novela nie je úľava pre primátorov, starostov či poslancov, ale najmä služba pre obyvateľov, ktorí rýchlejšie uvidia výsledky – či už v službách alebo pri stavebných prácach v obci či meste. Ľudia sa často čudovali, prečo procesy trvajú tak dlho, verím, že teraz sa nervozita medzi obyvateľmi výrazne zníži. Novela zákona o verejnom obstarávaní je odvážny krok zo strany ministerstva investícií, ktorý tu dlho chýbal,“ povedal prezident Únie miest Slovenska a primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.

„Tento návrh zákona môže posunúť vpred rýchlosť konaní vo verejnom obstarávaní a pre mestá a obce bude podstatne ľahšie realizovať investičné akcie. Zároveň zákon zachováva transparentnosť, čo je podstatné, aby tu bola čo najväčšia verejná kontrola. Čo považujem za veľmi dôležité je, že tento zákon stále vytvára podmienky na to, aby si v rámci subsidiarity každé mesto a každá obec mohli vybrať svoju cestu či už využitím elektronického kontraktačného systému, verejnej platformy, ale aj súkromných platforiem. Vysoká miera participácie občianskej spoločnosti navyše sprehľadňuje proces a zároveň sa vytvárajú podmienky na to, aby nebolo toľko odvolávaní, ktoré celý proces realizácie investícií predlžovali. Ak bude novela schválená, výrazne sa urýchli rozvoj miest a obcí na Slovensku,“ dodal predseda Združenia miest a obcí Slovenska a primátor mesta Partizánske Jozef Božik. 
„Všetci dobre vieme, v akom stave sú naše štátne nemocnice. Preto vítam každý návrh, ktorý nám môže priniesť zefektívnenie a zrýchlenie procesov, aby sme čo najskôr mohli zabezpečiť potrebné zdravotnícke prístroje a techniku a vedeli čo najrýchlejšie poskytovať tú najlepšiu zdravotnú starostlivosť. Čo nás trápi najviac, je trvanie procesu verejného obstarávania čohokoľvek v našich nemocniciach, čo potrebujeme na ich prevádzku. Taktiež je problémom pravidlo, že víťazom verejného obstarávania je subjekt, ktorý ponúkne najnižšiu cenu. Novela je aj o tom, že sa bude hodnotiť hospodárnosť a technická kvalita a nebudeme musieť do nemocníc kupovať tie najlacnejšie prístroje,“ zhodnotil viceprezident Asociácie štátnych nemocníc Alexander Mayer.

Novela zákona o verejnom obstarávaní je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Následne pôjde na rokovanie vlády a do parlamentu.  

Skočiť na hlavné menu