Predstavitelia kultúrnej obce v Nitre spísali výzvu za záchranu Kreatívneho centra


Dátum: 06.12.2023

Obrázok k aktualite  Predstavitelia kultúrnej obce v Nitre spísali výzvu za záchranu Kreatívneho centra

Predstavitelia kultúrnej obce v Nitre spísali výzvu za záchranu Kreatívneho centra. Projekt za približne 15 miliónov eur, financovaný primárne z eurofondov, je tesne pred dokončením a spustením ostrej prevádzky. Napriek tomu hrozí po rokoch práce na tomto projekte jeho zánik a uhradenie všetkých nákladov z mestskej kasy. Mesto Nitra doposiaľ uhradilo náklady spojené s Kreatívnym centrom vo výške približne šesť miliónov eur.

Časť týchto peňazí sa už vrátilo do mestskej kasy z ministerstva kultúry. Aktuálne treba do konca roka zaplatiť viac ako deväť miliónov za ďalšie vykonané práce. Peniaze ministerstvo opäť mestu vráti, avšak až v prvej polovici roka 2024. Mesto si preto potrebuje vziať preklenovací úver. Mestskí poslanci však tesnou väčšinou neodsúhlasili program rokovania mimoriadneho zastupiteľstva 27. novembra, ktorého hlavným bodom bolo práve schválenie úveru. Mesto sa tak dostalo do patovej situácie.

„So znepokojením sledujeme kroky Mestského zastupiteľstva v Nitre, ktoré podľa nás vedú k ohrozeniu a možnému zániku projektu Kreatívneho centra Nitra,“ píšu signatári výzvy, za ktorou stoja riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra a predsedníčka Otvoreného fóra Zachráňme kultúru Darina Kárová, zakladateľ a riaditeľ medzinárodného hudobného festivalu Flaam Marián Tesák a dramaturgička, štatutárna zástupkyňa Nového divadla a prezidentka Akadémie divadelných tvorcov Veronika Gabčíková.

„Nitriansky projekt Kreatívneho centra je najväčším svojho druhu na Slovensku. Nitra naň v súťaži slovenských miest získala 15,5 milióna eur z Európskej únie a spolu s ďalšími úspešnými uchádzačmi, ako je Trenčín a Trnava, sa zaradila medzi budúcich ťahúňov kreatívneho priemyslu na Slovensku,“ upozornili signatári výzvy, ktorú už na internete podpísalo vyše 2 500 ľudí. Výzvu svojím podpisom podporili napríklad herci Milan Ondrík, Martin Nahálka, herečka Eva Pavlíková, speváčka Katarzia, výtvarníci, remeselníci, šperkári či predstavitelia základných umeleckých škôl. „Sme presvedčení, že konanie časti poslancov mestského zastupiteľstva v Nitre je v rozpore so záujmami Mesta Nitry. Neprijatie úveru a prípadné nevyplatenie už vzniknutých pohľadávok ohrozí projekt Kultúrne centrum Nitra a privedie mesto do stavu, v ktorom bude musieť v plnej miere uhradiť okolo 15 miliónov eur, ktoré by inak z 95 percent hradila Európska únia,“ píše sa vo výzve.

Poslanci, ktorí neodhlasovali program mimoriadneho zastupiteľstva o preklenovacom úvere, majú voči mestu požiadavky. V spoločnom vyhlásení, ktoré podpísalo 15 poslancov z 31-členného mestského zastupiteľstva, kritizujú vedenie mesta, požadujú priestor pre nezávislých poslancov v riadení mesta a pri kontrole činnosti Kreatívneho centra, odvolanie prednostu mestského úradu, zrušenie funkcie poradcu pre komunikáciu a vykonanie auditu na radnici. Ak príde k dohode, sú ochotní participovať na udržaní projektu Kreatívneho centra.

Zdroj: SITA


Skočiť na hlavné menu