Poprad: Nemocnica zmodernizovala RDG pracovisko a vybudovala novú očnú kliniku


Dátum: 04.09.2023

Obrázok k aktualite Poprad: Nemocnica zmodernizovala RDG pracovisko a vybudovala novú očnú kliniku
V popradskej nemocnici v pondelok sprístupnili zmodernizované rádiodiagnostické (RDG) pracovisko a vybudovali tiež novú očnú kliniku. Náklady na oba projekty sú na úrovni dvoch miliónov eur, prevažnú časť financovala nemocnica z vlastných zdrojov. Na slávnostnom otvorení to uviedol riaditeľ nemocnice Jozef Tekáč. Na očnom oddelení tak budú po novom realizovať všetky výkony i vyšetrenia. Klinika je rozdelená na ambulantnú a zákrokovú časť a operačný trakt.

"V ambulantnej časti sa nachádza všeobecná, príjmová a metabolická ambulancia s laserovými vyšetrovacími prístrojmi. Priestory operačného traktu sú usporiadané tak, aby bol zabezpečený správny pohyb pacientov, personálu i presun zdravotníckeho materiálu. Našou ambíciou je veľký rozvoj jednodňovej zdravotnej starostlivosti v oblasti oftalmológie," priblížila primárka očného oddelenia Mária Michalková.

Prestavba trvala takmer sedem mesiacov a stála takmer 1,2 milióna eur. Očné oddelenie otvorili v popradskej nemocnici pred 50 rokmi. Okrem chirurgie sietnice poskytuje komplexnú diagnostickú a terapeutickú starostlivosť pre obyvateľov okresov Poprad, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Levoča aj Liptovský Mikuláš. "Na porovnanie, v roku 2009 sa u nás realizovalo približne 1400 výkonov, o desať rokov neskôr toto číslo stúplo takmer na 12.000. Hovorí to nielen o rozvoji oftalmológie, ale aj o náraste pacientov a ich problémov. Kým v roku 2009 sme urobili necelých 600 operácií sivého zákalu, v roku 2019 to bolo takmer už 1800," porovnáva Tekáč. V súvislosti s novým RDG pracoviskom, ktorého základom je nový RTG prístroj takmer za 700.000 eur, dodal, že v oblasti diagnostiky má nemocnica do budúcna veľké ambície. Vzhľadom na rapídny nárast onkologických ochorení by chceli rozvíjať program klinickej onkológie a onkochirurgie. V súvislosti s najčastejším onkologickým ochorením u žien - karcinómom prsníka - si nemocnica stanovila za cieľ obhájiť štatút mamografického skríningového centra.

Nové pracovisko je od augusta v skúšobnej prevádzke, vďaka modernému prístroju tam môžu zdravotníci vykonávať intervenčné zákroky v rôznych oblastiach, od onkológie cez gynekológiu, tráviaci trakt až po cievny systém. Tekáč dodal, že nové pracovisko spolufinancovali z fondov Európskej únie a slúžiť bude pre spádovú oblasť približne 300.000 obyvateľov. "Nové pracoviská vzbudzujú nádej, že nielen pracovné prostredie pre personál ale aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov je na vyššej úrovni. V tomto prípade vidím, že aj do budúcna je zabezpečená perspektíva tejto nemocnice," skonštatoval minister zdravotníctva Michal Palkovič.

Zdroj: TASR

Skočiť na hlavné menu