Podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini očakáva väčší nárast čerpania peňazí EÚ v tomto roku
Čerpanie finančných prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 - 2020 by sa malo výraznejšie zvýšiť v tomto roku. Informoval o tom v stredu podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini s tým, že Slovensko využilo z eurofondov k 26. januáru tohto roka 11,4 % z celkovej alokácie takmer 15,5 mld. eur. Vicepremiér v stredu ústne informoval vládu o stave čerpania a implementácie európskych štrukturálnych a investičných fondov na roky 2014 až 2020. Na základe pravidla n + 3 je čerpanie eurofondov v súčasnom sedemročnom programovom období možné do roku 2023.
"Skonštatoval som, že k 26. januáru je už zakontrahovaných skoro 80 % z celkovej alokácie, ktorú Slovensko má do roku 2023 k dispozícii. Samotné podpísané zmluvy predstavujú úroveň už 35 % z 15 miliárd eur, no a čerpanie je zatiaľ na úrovni 11,4 %, ale očakávame jeho postupný nárast práve v roku 2018," informoval Pellegrini po rokovaní vlády. Výzvy podľa neho už boli podpísané v objeme 12,2 mld. eur.
Slovensko vyčerpalo z peňazí Európskej únie v programovom období 2014 - 2020 do konca roka 2017 v deviatich z dvanástich programov 1,748 mld. eur. Predstavovalo to 11,28 % z celkovej alokácie všetkých programov 15,493 mld. eur. Domáce spolufinancovanie programov zo štátneho rozpočtu dosiahlo koncom vlaňajška 371,26 mil. eur, teda 14,27 % z alokácie 2,602 mld. eur.
SR chce byť počas predsedníctva vo V4 od 1. júla 2018 lídrom záverečnej fázy rokovaní o novom rozpočte EÚ a zároveň je pripravená prevziať iniciatívu a razantne presadzovať v EÚ spoločnú víziu V4 o budúcnosti eurofondov po roku 2020. K silnej podpore politiky súdržnosti, resp. regionálnej politiky, ako jednej z hlavných priorít budúceho európskeho rozpočtu sa prihlásili ministri krajín V4, zodpovední za túto oblasť, s kolegami zo Slovinska, z Chorvátska, Rumunska a Bulharska na nedávnom stretnutí v Budapešti 2. februára. Eurofondy ako nástroj na vyrovnávanie rozdielov medzi krajinami a regiónmi musia podľa nich pokračovať aj po roku 2020.
"Únia čelí v súčasnosti veľkým výzvam, akou je napríklad brexit alebo migrácia. Ich riešenie však nesmie ísť na úkor budúcnosti eurofondov," povedal Pellegrini na uvedenom stretnutí v Budapešti. Pre Slovensko sú podľa vicepremiéra pri nastavovaní budúcej politiky súdržnosti kľúčové tri oblasti, a to spoločná európska stratégia po roku 2020, flexibilita pri výbere tematickej podpory a najmä zásadné zjednodušenie systému zameraného na výsledky.
Všetky regióny podľa záverov stretnutia v Budapešti by mali mať naďalej možnosť využívať finančné prostriedky z politiky súdržnosti EÚ, pričom miera spolufinancovania by mala zostať zachovaná. K zjednodušeniu politiky súdržnosti by malo napomôcť zosúladenie pravidiel medzi jednotlivými európskymi fondmi a inými nástrojmi podpory, ako aj zefektívnenie systému kontrol.
Zdroj: SITA
Skočiť na hlavné menu