Po desiatkach rokov zmodernizovali unikátnu expozíciu v letohrádku Dardanely


Dátum: 26.02.2024

Obrázok k aktualite Po desiatkach rokov zmodernizovali unikátnu expozíciu v letohrádku Dardanely
Po štyridsiatich rokoch sa komplexnej modernizácie dočkala na Slovensku jediná expozícia klávesových hudobných nástrojov, umiestnená v letohrádku Dardanely v Markušovciach na Spiši. Informovala o tom agentúru SITA riaditeľka Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi Zuzana Krempaská. Expozícia dostala svieži a moderný dizajn, ako aj nové interaktívne technológie. Súčasťou expozície je aj koncertná sála, v ktorej bol inštalovaný úplne nový systém ozvučenia. Na projekt s názvom Letohrádok Dardanely – Hudobná perla Spiša išlo viac ako 216-tisíc eur. Múzeum ho financovalo prevažne z financií z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a rozpočtu Košického samosprávneho kraja.

Expozícia klávesových hudobných nástrojov je verejnosti prístupná od roku 1983. „V rámci modernizácie boli navrhnuté aj nové inštalačné prvky, pódiá, vitríny, informačné kiosky a moderný systém osvetlenia. Všetky jednotlivé komponenty boli navrhnuté tak, aby jemne dopĺňali a vyzdvihovali historické prvky jednotlivých exponátov, ako aj samotnej budovy letohrádku Dardanely, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou,“ opísalo Múzeum Spiša. Moderná inštalácia umožňuje v rámci expozície pozrieť si nové unikátne zbierky z fondu múzea, ktorý je jedinečný v rámci celého Slovenska.

„Modernizovaná expozícia obsahuje viac ako 30 harmonikových hudobných nástrojov a tiež vyše 20 klávesových hudobných nástrojov,“ dodalo múzeum. Samotná expozícia je členená na klávesové hudobné nástroje, strunové klávesové nástroje a harmonikové nástroje. Nový systém ozvučenia zase umožňuje prehrávať štúdiové nahrávky vybraných hudobných nástrojov, ktoré sú vystavené priamo v koncertnej sále. Letohrádok Dardanely v Markušovciach v okrese Spišská Nová Ves je súčasťou chráneného celku – národnej kultúrnej pamiatky Máriássyovský kaštieľ. Letohrádok dal postaviť Wolfgang Farkaš Mariássy v 18. storočí zo spoločenských a reprezentačných dôvodov a je významnou pamiatkou rokokovej architektúry.

Zdroj: SITA

Skočiť na hlavné menu