Plníme náš sľub – na pomoc samosprávam s migračnou krízou sme vybojovali 127 miliónov z eurofondov


Dátum: 17.02.2023

Obrázok k aktualite Plníme náš sľub – na pomoc samosprávam s migračnou krízou sme vybojovali 127 miliónov z eurofondov
Pomáhame samosprávam zvládať migračnú krízu. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) vyhlási pre 1 447 miest a obcí špeciálnu výzvu vo výške 127 miliónov eur, ktorá je určená na podporu samospráv pri riešení utečeneckej krízy vyvolanej útokom Ruska proti Ukrajine. Novú pomoc, ktorá pôjde z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) ohlásila vicepremiérka a ministerka investícií Veronika Remišová.

„Ukrajina už rok čelí barbarskej agresii zo strany Ruskej federácie, ktorá má za následok miliardové škody a obrovské straty na ľudských životoch. Táto situácia sa nás bytostne dotýka. Slovensko od začiatku stojí pri našich susedoch v ich boji za slobodu a pomáha ľuďom, ktorí utekajú pred hrôzami vojny. Poskytli sme útočisko desaťtisícom ľudí, prichýlili sme ukrajinské rodiny, poskytli im základnú pomoc, zázemie, ukrajinské deti sa učia v našich školách… Slováci ukázali veľké srdce. Nápor migračnej krízy od začiatku ležal v drvivej miere na pleciach samospráv. Sľúbili sme, že spravíme všetko pre to, aby sme im pomohli aj z eurofondov. Dnes, po dlhých vyjednávaniach, hlavne na pôde Európskej komisie, môžeme náš sľub splniť,” vyhlásila vicepremiérka Remišová, ktorej rezort vyhlási výzvu na pomoc mestám a obciam z regionálneho programu IROP. „Až 127 miliónov eur z nášho programu pôjde na dodatočnú pomoc samosprávam, ktoré od februára minulého roka poskytli utečencom z Ukrajiny starostlivosť a strechu nad hlavou,” uviedla Remišová.

Do výzvy sa môže už v najbližších dňoch prihlásiť spolu 1 447 miest a obcí z celého Slovenska, vrátane Bratislavského kraja. Paušálna podpora za prijatie jednej osoby s dočasným útočiskom je 100 eur na týždeň, najviac na obdobie 26 týždňov. Na jedného prijatého utečenca tak dostane obec či mesto maximálne 2 600 eur.
 
 
Samosprávy môžu žiadať o príspevok ako kompenzáciu za to, že poskytli pomoc pre utečencov z Ukrajiny v týchto oblastiach:

• základná materiálna pomoc
• materiálna pomoc pre deti a zdravotne hendikepovaných
• poskytovanie potravín a stravy
• doprava
• zdravotná a psychologická pomoc
• zabezpečenie potrebnej administratívy a informovania
• tlmočenie a prekladateľské služby

„Tu sa naša pomoc z eurofondov nekončí. Z programu IROP, ktorý riadi naše ministerstvo, pripravujeme aj národný projekt za 117 miliónov pre štátne orgány, ktoré tiež poskytli pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou. Okrem toho štát pripravuje ďalšie schémy podpory – z programov Ľudské zdroje a Integrovaná infraštruktúra a určené budú aj pre mimovládne organizácie, ktorých dobrovoľníci s veľkým nasadením pomáhajú ľuďom z Ukrajiny,“ uviedla vicepremiérka Remišová. „Som rada, že Komisia vypočula naše výzvy, ktoré sme jej adresovali okamžite po začiatku ruskej agresie. Už vlani v marci som na summite ministrov vo Francúzsku vyzvala, aby Slovensku a ďalším štátom, ktoré čelia utečeneckej kríze v prvej línii, bolo umožnené flexibilné využitie eurofondov na jej riešenie. Tá pomoc je teraz tu,” dodala Remišová.

Európska komisia umožnila Slovensku využiť na riešenie migračnej krízy eurofondy na základe svojho opatrenia FAST-CARE. Z nevyužitých eurofondov z dobiehajúceho programového obdobia na to Slovensko využije celkovo 315 miliónov eur.
 
 
 
---------------------
Počet registrovaných utečencov, ktorých prijali obce od marca do novembra 2022:
Banskobystrický kraj                          4 059
Bratislavský kraj                               13 031
Košický kraj                                        5 294
Nitriansky kraj                                     5 229
Prešovský kraj                                    5 729
Trenčiansky kraj                                 4 123
Trnavský kraj                                      4 788
Žilinský kraj                                         6 561
Skočiť na hlavné menu